Evropa bo pomanjkanje plina občutila, če Rusija popolnoma prekine dobavo, Kitajska pa poveča uvoz utekočinjenega zemeljskega plina, na katerega se v luči izpada ruskega energenta zanaša Evropa, v svojem poročilu navaja IEA.
Po ocenah IEA-ja bi Evropi prihodnje leto lahko zmanjkalo okoli 30 milijard kubičnih metrov plina, ki so potrebni za delovanje gospodarstva in zapolnitev skladišč med poletjem. S tem bi bila ogrožena priprava na zimsko sezono 2023–2024, navaja agencija s sedežem v Parizu.
Rusija je v zadnjih mesecih drastično zmanjšala dobavo plina Evropi, kar številni vidijo kot povračilni ukrep Moskve zaradi sankcij, ki so jih zahodne države uvedle proti državi po ruski invaziji v Ukrajini. Kljub nižji dobavi je Evropi pred prihajajočo zimo uspelo napolniti skladišča plina.
Rusija je Evropi letos dobavila 60 milijard kubičnih metrov plina, a IEA ocenjuje, da je "zelo malo verjetno", da bo prihodnje leto dobavila enako količino. Možno je celo, da dobavo popolnoma ustavi.
Ob tem bi lahko Kitajska po opozorilih IEA-ja povečala uvoz utekočinjenega zemeljskega plina, da bi prihodnje leto spodbudila gospodarsko okrevanje.
"Zaradi toplih jesenskih mesecev in nižjih cen plina obstaja nevarnost, da bi v Evropi popustila vnema pri zagotavljanju zalog plina. Še zdaleč nismo ven iz najhujšega," je opozoril izvršni direktor IEA-ja Fatih Birol.
Birol je poudaril, da Evropo prihodnjo zimo čaka še večji izziv. "Zato morajo vlade ukrepati takoj in stopnjevati ukrepe za zmanjšanje odvisnosti od plina in krepiti naložbe v obnovljive vire energije," je dejal.
Birol je ocenil, da bi bila lahko skladišča plina po Evropi prihodnje leto zgolj 65-odstotno zapolnjena, medtem ko so letos 95-odstotno, kar je pet odstotkov oziroma pet milijard kubičnih metrov več, kot je petletno povprečje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje