Foto:
Foto:
Boj za prevzem Pivovarne Union še vedno buri duhove.

Po pisanju Financ so iz Interbrewa sporočili, da Slovenija pri prevzemu Uniona ni spoštovala sporazuma o spodbujanju in vzajemnem varstvu naložb med Slovenijo in Nizozemsko.

Sporazum iz leta 1996 državi obvezuje k medsebojnemu varstvu naložb, ki prihajajo iz ene ali druge države.

Interbrew je tožbo vložil 25. avgusta na center za poravnavo sporov, ki kot neodvisen organ v okviru Svetovne banke ureja spore med zasebnimi vlagatelji in državami. Trenutno naj bi bilo na center vloženih 82 sporov.

Najem odvetniške pisarne iz ZDA
Ministrstvo za finance je sporočilo, da je v zvezi z zahtevo za arbitražo, ki jo je maja letos vložila belgijska pivovarna Interbrew, izbralo odvetniško pisarno, ki bo zastopala Slovenijo v tem postopku. Izbrana odvetniška pisarna je Cleary, Gottlieb, Steen and Hamilton iz ZDA.

Dogovorjena cena je od 250 do 765 dolarjev na uro, odvisno od položaja osebe in vrste storitve, ki jo bodo opravljali. Ocenjena vrednost stroškov za storitve odvetniške pisarne do konca leta je približno 100 milijonov tolarjev.

V Laškem niso zaskrbljeni
Prvi mož Pivovarne Laško Tone Turnšek je tožbo označil za smešno. Dejal je, da se z njo ne obremenjujejo in da je tožba podjetja proti državi nesmiselna. "Interbrew toži državo, in ne nas. To je brez zveze in iz tega ne more biti nič. Smešno je, da podjetje toži državo. Tega ni nikjer," je novico komentiral Turnšek.