Še v sredo se je newyorški delniški indeks S & P 500 ponašal z rekordno vrednostjo, nato pa je šlo dva dni zapored precej navzdol. V celotnem tednu je izgubil 1,7 odstotka, medtem ko sta se Dow Jones in Nasdaq znižala za 2,5 odstotka. Ameriški kupci pričakujejo vse višjo inflacijo. V zadnji anketi univerze v Michiganu so petletna inflacijska pričakovanja dosegla 3,5 odstotka, kar je največ po letu 1995. Foto: Reuters
Še v sredo se je newyorški delniški indeks S & P 500 ponašal z rekordno vrednostjo, nato pa je šlo dva dni zapored precej navzdol. V celotnem tednu je izgubil 1,7 odstotka, medtem ko sta se Dow Jones in Nasdaq znižala za 2,5 odstotka. Ameriški kupci pričakujejo vse višjo inflacijo. V zadnji anketi univerze v Michiganu so petletna inflacijska pričakovanja dosegla 3,5 odstotka, kar je največ po letu 1995. Foto: Reuters

Največji ameriški trgovec Walmart je lani resda posloval spodbudno (prihodke je povečal za štiri odstotke), vendar je razočaral z napovedjo letošnjega poslovanja. Na obzorju vidi kar nekaj izzivov, zato napoveduje od tri- do štiriodstotno rast prihodkov, kar je manj od pričakovanj analitikov. Tudi dobiček bo manjši od želja delničarjev. Walmartove delnice so se v četrtek in petek skupno pocenile za deset odstotkov in vplivale na razpoloženje celotnega trga, saj gre za podjetje, katerega poslovanje je dober pokazatelj gospodarske moči ZDA. "Smo v negotovih časih," pravijo pri Walmartu, kjer se tudi bojijo, da bodo potrošniki ob napovedanih Trumpovih carinah (predvsem na kitajsko blago) zategovali pas, pa čeprav jih podjetje razvaja s poceni izdelki.

Warren Buffett ni pojasnil, zakaj njegov holding zadnje čase skoraj ne kupuje več delnic. Foto: Reuters
Warren Buffett ni pojasnil, zakaj njegov holding zadnje čase skoraj ne kupuje več delnic. Foto: Reuters

S & P 500 sredi tedna rekordno visoko
Ob tem je udaril še občuten padec indeksa zaupanja potrošnikov, ki ga meri univerza v Michiganu, predvsem pa višja inflacijska pričakovanja ameriških potrošnikov. Dow Jones je v petek padel za skoraj 750 točk (največ letos), potem ko je šlo že dan prej navzdol. V dveh dneh je izgubil 1200 točk. Tudi S & P 500 se je vedel podobno, a je treba takoj poudariti, da je v sredo postavil novo rekordno vrednost, tako da se vlagatelji ne smejo pritoževati. Je pa čutiti več negotovosti zaradi Trumpove zunanjetrgovinske politike, ki bi lahko prinesla stagflacijo, torej obdobje nižje gospodarske rasti in višje inflacije. Tudi pri Bank of Americi priznavajo, da je predvsem inflacija še naprej glavna skrb vlagateljev, vendar ob tem poudarjajo, da so skrbi pretirane. "Nobenih znakov ni, da se vrača inflacija, kot smo jo imeli v obdobju 2021–2022."

Čas za napoved kapitalskih dobičkov
Bolj črnogledi so analitiki pri Goldman Sachsu, ki menijo, da se utegne delniški trg kmalu spopasti s popravkom navzdol. Delno je to pogojeno s sezonskimi dejavniki. Mali vlagatelji v teh dneh trgujejo manj, ker morajo kmalu plačati davek na lanske kapitalske dobičke (v Sloveniji je treba napoved oddati do 28. februarja), prav tako se v tem obdobju pogosto zmanjšajo prilivi v vzajemne sklade. Tudi sloviti vlagatelj Steve Cohen je na konferenci v Miamiju poudaril, da ima po dolgem času pesimistična pričakovanja. "Smo v obdobju, ko je glede dobičkov podjetij najboljše že za nami, zato me ne bi presenetilo, če bi na delniškem trgu doživeli večji popravek," je dejal Cohen in omenil napovedane carine, ki bodo obremenile gospodarstvo, pa tudi vladna prizadevanja za zmanjšanje stroškov v okviru programa DOGE. Ob tem Wall Street še naprej budno spremlja poteze Feda, ki še naprej poudarja, da želi videti večji napredek pri zniževanju inflacije, preden bo nadaljeval spuščanje obrestnih mer.

Nvidia bo v sredo objavila četrtletne poslovne rezultate. Prihodki naj bi se zvišali za skoraj 70 odstotkov, čisti dobiček pa bi lahko presegel 21 milijard dolarjev. Nvidijine delnice se sicer letos premikajo precej
Nvidia bo v sredo objavila četrtletne poslovne rezultate. Prihodki naj bi se zvišali za skoraj 70 odstotkov, čisti dobiček pa bi lahko presegel 21 milijard dolarjev. Nvidijine delnice se sicer letos premikajo precej "po svoje", saj je bila še lani korelacija z indeksom S & P 500 več kot 70-odstotna, letos pa je le še 30-odstotna. Foto: Reuters

Prihaja trenutek resnice za UI-delnice
Naslednji teden bo spet pester. V sredo bo četrtletne rezultate poslovanja objavil razvijalec čipov Nvidia, kar bo trenutek resnice za visokoleteči UI-sektor. Večina sicer pričakuje, da bo Nvidia spet presegla pričakovanja, je pa vprašanje, kako močno jih bo presegla. Če jih bo le za nekaj odstotkov in če napovedi za letos ne bodo še naprej bombastične, bo to že razlog za razprodajo. Vlagatelji se prav tako sprašujejo, kakšen vpliv na prihodnost Nvidie ima uspeh kitajskega DeepSeeka, ki je pred mesecem dni stresel trg (27. januarja je tečaj Nvidijinih delnic padel za neverjetnih 17 odstotkov, s čimer se je tržna kapitalizacija znižala za skoraj 600 milijard dolarjev). Prvi mož Nvidie Jensen Huang pravi, da se vlagatelji motijo, če mislijo, da bo DeepSeek ogrozil Nvidijino poslovanje oziroma da bo negativno vplival na ameriški UI-sektor.


PREMIKI V ZADNJEM TEDNU
Dow Jones (New York)

43.428 točk (-2,5 %)

S & P 500 (New York)6.013 točk (-1,7 %)
NASDAQ (New York)19.524 točk (-2,5 %)
STOXX 600 (Evropa)554 točk (+0,3 %)
DAX (Frankfurt)

22.287 točk (-1,0 %)

Nikkei (Tokio)38.177 točk (-2,4 %)
SBITOP (Ljubljana)2.041 točk (+2,7 %)
10-letne slovenske obveznicezahtevana donosnost: 2,98 % (+8 baz. točk)
10-letne ameriške obveznicezahtevana donosnost: 4,42 % (-5 baz. točk)
dolarski indeks106,6 točke (-0,1 %)
EUR/USD1,046 (-0,3 %)
EUR/CHF

0,9397 (-0,4 %)

bitcoin

96.600 USD (-1,0 %)

nafta brent74,3 USD (-0,4 %)
zlato2.936 USD (+1,9 %)
evribor (6-mesečni; 3-mesečni)2,46 %; 2,534 %

Buffett: Boljšega sistema ni
Legendarni Warren Buffett, prvi mož holdinga Berkshire Hathaway, je v pismu svojim delničarjem zatrdil, da bo še naprej iskal priložnosti predvsem na ameriškem delniškem trgu, potem ko se je lani vsota gotovine (oziroma hitro unovčljivih varnih vrednostnih papirjev), ki jo ima v svojih bilancah Berkshire Hathaway, podvojila in povzpela kar na 334 milijard dolarjev.

Buffett ni razložil, zakaj to počne (torej kopiči denar), je pa zato spet branil kapitalistični sistem in dejal, da čeprav se dogajajo nekatere še večje napake in zlorabe kot v preteklosti, ta lahko še vedno dela čudeže, ki jih drugi sistemi ne morejo.

Delnice NLB-ja (te so se v zadnjih 12 mesecih podražile za skoraj 50 odstotkov) so v četrtek padle za štiri odstotke, potem ko je banka sporočila, da je lani ustvarila skoraj 515 milijonov evrov čistega dobička, kar je sedem odstotkov manj kot leta 2023. Da se lahko bančne delnice hitro
Delnice NLB-ja (te so se v zadnjih 12 mesecih podražile za skoraj 50 odstotkov) so v četrtek padle za štiri odstotke, potem ko je banka sporočila, da je lani ustvarila skoraj 515 milijonov evrov čistega dobička, kar je sedem odstotkov manj kot leta 2023. Da se lahko bančne delnice hitro "sesedejo", kaže tudi primer avstralske banke Bendigo and Adelaide Bank. V ponedeljek so izgubile skoraj 20 odstotkov vrednosti (gre za njihov rekordni enodnevni padec), saj je banka razočarala s svežimi poslovnimi rezultati, neto obrestna marža pa se je znižala za 1,88 odstotka. Foto: MMC RTV Slovenija/Blaž Plut

Boscarol verjame v nadaljevanje rasti domačega trga
Medtem se nadaljuje rast kitajskih delnic, zadnji teden je po objavi lepih četrtletnih rezultatov blestela Alibaba. V samo mesecu dni so se te delnice podražile za skoraj 70 odstotkov. Imetniki ETF-skladov na kitajske delnice se predvsem na račun rasti tehnoloških delnic veselijo že šestega zaporednega tedna občutno pozitivnih donosov. Velike zasluge za to ima seveda uspeh DeepSeeka.

Tudi Ljubljanska borza ne popušča, Petrolove delnice so se zadnji teden povzpele za osem odstotkov (na 46 evrov), indeks SBITOP pa se je učvrstil nad 2000 točkami, letos je že za dobrih 22 odstotkov v plusu.

"To je rezultat selitve denarja z neobrestovanih bančnih računov na borzo. Prepričan sem, da se bo trend rasti še nadaljeval. Takšne donose, kot jih dosega Ljubljanska borza, si je že težko zamisliti, razen pri kakšnih ameriških tehnoloških delnicah," nam je v intervjuju povedal poslovnež Ivo Boscarol, ki pa kot težavo omenja nizko likvidnost, saj je večjo pozicijo težko hitro odprodati.