Glede gospodarske krize Janša meni, da je začasna, saj tržno gospodarstvo temelji na svobodi, kapitalizem pa bo iz nje zaradi svoje prilagodljivosti izšel še boljši, tudi v vrednostnem smislu. Poudaril je, da so krize v preteklosti zajemale posamezne dele sveta, danes pa imamo svetovno krizo, ponekod tudi socialno. Janša sicer pojasnjuje, da gre za krizo razvitega sveta, vzrok za razsežnosti pa je globalizacija in razvoj tehnologije.
A kljub temu Janša meni, da ta kriza ni nekaj, kar bi popolnoma spremenilo politični sistem in obrnilo stvari na glavo. Za funkcioniranje socialno tržnega gospodarstva Janša sicer izpostavlja tudi vzgojo posameznika.
Janša kritičen do dviga trošarin in vinjet
Prvak SDS-a je spregovoril tudi o posledicah krize v Sloveniji; med drugim je omenil prilagodljivost manjših in srednjih podjetij, kritičen pa je bil tudi do političnega vrha. Po njegovem mnenju je bilo v preteklih mesecih sprejetih več nespametnih ukrepov, denimo dvig trošarin za gorivo in napoved novega vinjetnega sistema. "Skupna značilnost slovenskega reagiranja na izzive krize je zanašanje na druge. Slišimo izjave, da mi ne moremo veliko storiti, a vitalnost dela slovenskega gospodarstva dokazuje, da to ni res," je bil kritičen.
Na to se je navezala tudi Zofija Mazej Kukovič in poudarila, da je kljub splošnemu optimizmu veliko dejavnosti in panog, ki imajo v času krize enako količino, nekatere pa celo več naročil, kot pred krizo. Mazej Kukovičeva zato poudarja, da je pomembno ohranjati zdrava jedra podjetij kot temelje gospodarstva. Nekdanja ministrica je omenila še neizkoriščene priložnosti, predvsem na področju zdravstva, energetike, ekološkega kmetovanja in turizm.a
S. Z.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje