Foto:
Foto:
Wall Street je zaznamoval padec Mercka.
Cenejša nafta pozitivno vpliva na evropske borze.

Najprometnejša Krka je po dolgem času le pridobila nekaj več, in sicer pol odstotka. Enotni tečaj je 86.250 SIT, zadnji posli pa so bili višji. Več kot 100 milijonov SIT prometa je bilo še z Mercatorjem, ki se je podražil za 0,85 odstotka.

Še več, 1,7 odstotka, je po podpisu združitvene pogodbe s Kolinsko pridobila Droga. Vrednost Pivovarne Laško se je dvignila za dve tretjini odstotka, na 7.806 SIT. Cenejše so le delnice Merkurja in Petrola, vendar res minimalno. Promet z Merkurjem je bil nadpovprečen in je dosegel 90 milijonov SIT. Enotni tečaj se je izoblikoval pri okroglih 40-ih tisočakih. Večji prodajalec je bila Probanka.

Na prostem trgu je enotni tečaj Heliosa porasel za dva odstotka, cena pa je med trgovanjem dosegla nov mejnik: 250.000 SIT. Nadaljuje se rast ida Maksima (zadnji posli po 2.800 SIT). Slabše se je ponedeljek končal za lastnike ida Zlata moneta I, ki je cenejši za 1,3 odstotka (155 SIT).

Slovenski borzni indeks, ki je četrtkovo in petkovo trgovanje končal s simboličnim minusom, je pridobil tretjino odstotka, kar je nova najvišja vrednost. Indeks PIX(4.752 točk) se je zvišal za 0,15 odstotka, indeks IPT (4.379 točk) pa za 0,08 odstotka.

Nov udarec za delničarje Mercka
Wall Street je po treh tednih drsenja le dočakal pozitiven izplen na tedenski ravni. Indeks Dow Jones je namreč petkovo trgovanje končal pri 10.427 točkah, kar je za tretjino odstotka več kot teden prej, vendar 0,4 odstotka nižje kot dan prej. Za petkov minus gredo "zasluge" predvsem delnicam farmacevtskega giganta Merck, ki so se pocenile za več kot 10 odstotkov. Patentne pravice za zdravilo Fosamax bodo namreč potekle 10 let prej, kot so sprva mislili pri Mercku. Tudi indeks Nasdaq (2.035 točk) je ubral isto pot kot Dow Jones: petkov minus (-0,5 odstotka), vendar plus na tedenski ravni, a zgolj simboličen. Za negotovost sta poskrbeli objava o ameriški gospodarski rasti v zadnjem lanskem četrtletju (bila je 3,1-odstotna, kar je najmanj po začetku leta 2003) in pričakovanje razpleta iraških volitev. Padec nafte za 3,4 odstotka, na 47,18 dolarja, je ostal skoraj neopažen. Omenimo še porast delnic podjetja Gillette za skoraj 13 odstotkov, potem ko je P & G objavil prevzemno namero.

Med vikendom so se države izvoznice nafte, združene v organizaciji Opec, odločile ohraniti zdajšnjo raven proizvodnje. Prepričane so, da cena okrog 50 dolarjev za sod ne bo ogrozila svetovne gospodarske rasti. Tudi ekonomisti menijo podobno in kažejo na šibek dolar, ki je v veliki meri ublažil lanskoletno porast nafte. Vrednost dolarja se sicer prejšnji teden v primerjavi z evrom ni veliko spreminjala, tako da je bilo treba za evropsko valuto večinoma plačati okrog 1,30 dolarja.

Začetek novega tedna je na največjih evropskih borzah spodbuden, za kar ima zasluge tudi cenejša nafta. Frankfurtski DAX 30 se je povzpel za več kot odstotek, prek meje 4.250 točk. V ospredju je triodstotni porast delnic Lufthanse. Podobna rast je v Londonu uspela konkurenčnemu British Airwaysu. Spodbudno je v nov teden krenil tudi tokijski Nikkei (11.387 točk), saj se je zvišal za 0,6 odstotka.