Z omenjenim svežnjem naj bi japonsko gospodarstvo doživelo dveodstotno gospodarsko rast, z denarjem pa naj bi tudi financirali velike javne gradbene projekte, s katerimi bi pospešili obnovo območij na severovzhodu države, ki so bili razdejani po uničujočem cunamiju leta 2011. Tako naj bi dobili tudi okoli 600.000 novih delovnih mest.
Ovirajo jih tudi napetosti s Kitajsko
Številni strokovnjaki sicer dvomijo, da bo sveženj imel dolgotrajen učinek na japonsko gospodarsko dogajanje. Predvsem naj bi šlo za začasno oživitev gospodarstva v deželi vzhajajočega sonca.
Japonsko gospodarstvo je v recesiji in se spoprijema z močnim jenom, upadom izvoza, prav tako pa naj vpliva tudi kriza evrskega območja in naraščanje napetosti s Kitajsko, ki je največja trgovinska partnerica Japonske.
S stimulacijskim svežnjem naj bi država izšla iz kronične deflacije, ki pesti tretje največje gospodarstvo sveta že več let. V letu 2011 se je Japonsko gospodarstvo skrčilo za 0,6 odstotka, za lani pa podatka še niso objavili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje