Foto: Barbara Reya
Foto: Barbara Reya

"Teš 6 bomo zaprli čez približno 10 let in takrat bomo ostali brez 30 odstotkov elektrike, po drugi strani pa se bo njena poraba v prihodnjih 20 letih po številnih napovedih podvojila. To pomeni, da elektriko nujno potrebujemo oziroma natančneje, potrebovali jo bodo naši otroci," pravi Joc Pečečnik. Razočaran pa ni zgolj nad preklicem referenduma, zaradi katerega se bo po njegovem mnenju vse skupaj dodatno upočasnilo, ampak tudi nad odločitvijo aktualne politike, ki ni zainteresirana za sodelovanje zasebnega kapitala pri tem največjem investicijskem projektu po osamosvojitvi. Zasebni kapital bi zagotovo natančno pregledal cene in roke gradnje. "10–20 milijard evrov za JEK 2 je absolutno preveč," je prepričan Pečečnik. Dodal je podatek, da na Poljskem, v Savdski Arabiji in Južni Koreji gradijo jedrske elektrarne za pol manj, in to v sedmih letih. Pri nas so, kot je znano, za dokončanje graditve omenjali približno 15 let.

Tudi v povezavi z napovedjo davčne reforme do konca leta Pečečnik ni preveč optimističen. "Mislim, da davčne reforme sploh ne bo; po mojem je aktualna struktura sploh ne zna predlagati," je oster predsednik Kluba slovenskih podjetnikov. Strinja se sicer, da bi morali z davčnimi spremembami razbremeniti delo, hkrati pa bilo smiselno z obdavčitvijo praznih nepremičnin ali pa drugih, tretjih in četrtih nepremičnin pridobiti manjkajoča sredstva v proračunu.

Joc Pečečnik, Skupina Elektronček

Pečečnik se je med prvih 10 najbogatejših v Sloveniji po izračunih revije Finance Manager povzpel predvsem z dvakratno prodajo mednarodno znanega podjetja Interblock. Zdajšnji lastnik, ameriški sklad Oaktree capital managment, ponovno prodaja podjetje, znano na svetovnih igralniških trgih. Toda Pečečnik pravi, da ga tretjič ne bo več kupil nazaj: "V tretje ne gre rado, ne bom ga odkupil, ker je to preveč naporen posel. V letu pred prodajo sem prepotoval več kot milijon milj po zraku, takšnega življenja sem se naveličal!"

Zdaj se ukvarja predvsem z dvema projektoma v Volčjem Potoku. Prvi je povsem digitalizirano igrišče za golf, ki bo prve igralce predvidoma sprejelo maja ali junija prihodnje leto; drugi pa je raziskovalni center za pridobivanje vodika s sončno energijo. Gre za načrt, po katerem bi manjše individualne elektrarne na vodik zagotavljale elektriko za napajanje avtobusov, vlakov, pa tudi stanovanjskih hiš in hotelov.

Foto: Barbara Reya
Foto: Barbara Reya