Cene so se prvič znižale tudi na letni ravni. Foto: MMC RTV SLO
Cene so se prvič znižale tudi na letni ravni. Foto: MMC RTV SLO

Države območja evra so julija na letni ravni zaznale 0,6-odstoten padec cen. Območje evra je tako drugi mesec zapored beležilo deflacijo. Junija so se cene znižale za 0,1 odstotka.

Eurostat
Oblačila
Razprodaje so občutno znižale cene v skupini oblačila in obutev. Foto: EPA
Po razrodajah deflacija

Prvič so se cene znižale tudi na letni ravni. V letu dni so padle za 0,6 odstotka. Negativno je bilo tudi gibanje cen, merjeno s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavo rasti cen v Evropski uniji. V okviru tega merjenja so se cene na mesečni ravni znižale za 0,8 odstotka, na letni pa za 0,6 odstotka, je sporočil Statistični urad RS.

Umar: Deflacija bo kratkotrajna
Urad za makroekonomsko analizo Republike Slovenije (Umar) ocenjuje da bo deflacija začasna. Takšno gibanje cen je namreč pričakovano, saj se inflacija po lanskem juniju hitro znižuje, kar je v veliki meri posledica umirjanja cen surovin, predvsem nafte in hrane, so sporočili z Umarja.

Gospodarska kriza sicer ustvarja deflacijske pritiske tudi na večino drugih cen. Boštjan Vasle (Umar) napoveduje, da bo učinek osnove že v prihodnjih mesecih začel delovati v nasprotni smeri, "kar pomeni, da se bo splošna raven cen začela dvigovati in bomo ob koncu leta ponovno zaznali inflacijo". Takšen zasuk v gibanju cen se pričakuje za celotno evrsko območje, ne le za Slovenijo, je dodal Vasle.

Pol odstotka cenejša hrana in dražja pijača
Po podatkih Sursa so se cene na mesečni ravni letos znižale drugič. V obdobju od začetka leta do konca julija letos je bila rast cen 1,4-odstotna, v enakem obdobju lani pa je bila 4,1-odstotna.

Julija so se glede na junij nekoliko (za 1,8 odstotka) podražile storitve, medtem ko se je blago pocenilo (-2,1 odstotka). Cene blaga dnevne rabe se v povprečju niso spremenile. Cene v skupini obleka in obutev so se opazno znižale zaradi posezonskih razprodaj. Oblačila in obutev so bili julija cenejši za 16,1 odstotka (oblačila za 18,1 odstotka, obutev za 11,6 odstotka).

Pol odstotka so bile julija nižje cene hrane in pijače, najbolj pa so se v tej skupini pocenili sezonski proizvodi (sadje, ribe in zelenjava). Pocenili so se tudi meso (0,7 odstotka) ter mlečni izdelki, mleko in jajca (0,5 odstotka). Najbolj so se podražile gazirane in negazirane pijače (1,2 odstotka).

Julija so bili nekoliko cenejši storitve v bolnišnicah (1,4 odstotka), nekatera zdravila in medicinski izdelki (0,5 odstotka) ter zobozdravstvene storitve (0,3 odstotka). Med prevozi potnikov se je podražil letalski (1,5 odstotka), povišala pa se je tudi cena počitnic v paketu (11,5 odstotka).

Cene na letni ravni so se zvišale pri alkoholnih pijačah in tobaku (9,1 odstotka), raznovrstnem blagu in storitvah (4,5 odstotka), gostinskih in nastanitvenih storitvah (4,4 odstotka), stanovanjski opremi (4 odstotke), izobraževanju ter rekreaciji in kulturi (3 odstotke).

Države območja evra so julija na letni ravni zaznale 0,6-odstoten padec cen. Območje evra je tako drugi mesec zapored beležilo deflacijo. Junija so se cene znižale za 0,1 odstotka.

Eurostat
Po razrodajah deflacija