Pogonska goriva so se podražila za 5,7 odstotka. Foto: EPA
Pogonska goriva so se podražila za 5,7 odstotka. Foto: EPA
Cene življenjskih potrebščin višje

K inflaciji so prispevale predvsem višje cene naftnih derivatov in počitnic v paketu (11,5 odstotka), izstopale pa so tudi podražitve tobaka, vina in piva. Najbolj so se pocenili sadje in zelenjava ter gazirane in negazirane pijače, kažejo podatki statističnega urada.

Dražje počitnice v paketu so k skupni mesečni rasti cen prispevale 0,4 odstotne točke, dražji naftni derivati pa 0,3 odstotne točke. Nižje cene sadja in zelenjave so inflacijo znižale za 0,1 odstotne točke.

Letna stopnja inflacije se je junija znižala na novo najnižjo raven, in to na 0,3 % (v enakem obdobju lani 7,0 %), prav tako se je ponovno znižala tudi povprečna 12-mesečna rast, ki je zdaj 3,0-odstotna (v enakem obdobju lani 5,6-odstotna), so še sporočili iz Sursa.

Umar: Na inflacijo močno vpliva razlika med gibanjem cen nafte in hrane
Iz Urada za makroekonomske analize in razvoj pa so sporočili, da je umirjanje inflacije v zadnjih mesecih pričakovano, ob koncu poletja pa naj bi inflacija začela naraščati. Direktor Umarja Boštjan Vasle je dejal, da na inflacijo še vedno močno vpliva razlika med gibanjem cen nafte in hrane lani in letos. Ker sta obe skupini cen k inflaciji v prvi polovici lanskega leta prispevali precej več kot v istem odbobju letos, se medletna inflacija umirja zaradi učinka osnove. Konec poletja bo učinek osnove znova začel delovati v nasprotni smeri, zato je predvideno, da bo inflacija znova začela naraščati, saj se ne pričakuje, da bi cena nafte padala.

Cene življenjskih potrebščin višje