Finančni ministrstvi obeh držav še usklajujeta področje obdavčitve, besedilo pa je v fazi "redakcijskega končevanja besedila", je ob obisku ruskega ministra za zveze in množične komunikacije Igorja Šegoljeva v Ljubljani dejal Matej Lahovnik.
"Do podpisa bo prišlo, Slovenija se je odločila, da želi biti zraven," je zagotovil Lahovnik. Državi sta večino odprtih vprašanj uskladili aprila, ko je gospodarski minister obiskal Moskvo. Kako sta rešili najbolj sporna vprašanja, povezana z davčnim položajem skupnega podjetja, ki bo plinovod v Sloveniji gradilo, razmerje deležev v skupnem podjetju in prostim dostopom do plinovoda, pa ni znano.
Z Južnim tokom konec ukrajinskega izsiljevanja?
Ministra sta govorila tudi o 15- letnem podaljšanju sporazuma o dobavi ruskega plina v Slovenijo med rusko družbo Gazprom Export in slovenskim Geoplinom. V zvezi z ogroženostjo dobave ruskega plina Evropi; na vidiku naj bi bil nov ukrajinsko-ruski spor, pa je Šegoljev dejal, da se bo z gradnjo Južnega toka zagotovila nemotena dobava plina Evropi.
Ruski minister je govoril tudi o uresničevanju dogovorov o zapiranju klirinškega dolga. Dejal je, da je slovenska stran podala seznam opreme, ki bi jo želeli vključiti v reševanje dolga. Gre za industrijsko opremo, visokotehnološko znanstveno opremo in opremo ministrstev za notranje zadeve in obrambo. Rusija bo seznam proučila in se dogovorila za cene, je pojasnil Šegoljev, ki je o sodelovanju držav na gospodarskem področju v četrtek govoril tudi s premierjem Borutom Pahorjem.
Ministra sta se udeležila zasedanja medvladne komisije za trgovinsko gospodarstvo in znanstveno-tehnično sodelovanje. Govorili so o protikriznih ukrepih obeh vlad in sodelovanju na področju telekomunikacij, energetike, farmacevtske in kemijske industrije ter gradbeništva.
Lani več ruskih turistov v Sloveniji
Finančna in gospodarska kriza se odraža tudi na obsegu vzajemnega investiranja. Trenutni obseg slovenskih investicij v Rusiji sicer znaša 235 milijonov evrov, obseg ruskih naložb v Sloveniji pa 200 milijonov evrov, je povedal ruski veleposlanik v Sloveniji Mihail Vanin. Veliko boljša je turistična povezava, saj je Slovenijo lani obiskalo 29 tisoč turistov, kar je 31 odstotkov več kot leto prej.
A. K. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje