Po štirih letih upadanja se je povečal tudi delež mleka, ki so ga odkupile slovenske mlekarne. V letu 2016 so namreč odkupile 364.000 ton mleka, kar je dobrih sedem odstotkov več kot v letu 2015.
Lani se je četrto leto zapored povečala proizvodnja konzumiranega mleka, ki so ga mlekarne proizvedle 157.000 ton. Obenem so mlekarne predelale 12.100 ton smetane, kar je nekoliko manj kot predlani. Za dobrih 15 odstotkov se je povečala proizvodnja fermentiranih mlečnih izdelkov, ki so jih mlekarne predelale 34.300 ton. Nekoliko se je zmanjšala proizvodnja mleka v prahu.
Cena mleka v EU-ju narašča
V letu 2016 so mlekarne predelale skoraj 2400 ton masla in maslenih namazov. To je pomenilo petodstotno rast. Proizvodnja sira pa se je povečala za 0,3 odstotka, na 15.500 ton sira, še poroča statistični urad.
Na statističnem uradu ob tem dodajajo, da se oddaja mleka v mlekarne v EU-ju v zadnjih nekaj mesecih glede na leto 2015 še naprej zmanjšuje. Odkupne cene mleka pa se v vseh državah članicah EU-ja dvigajo. Od držav v regiji se je najbolj povečala oddaja mleka prav v Sloveniji, sledila je Italija. V Avstriji in na Madžarskem se ni bistveno spremenila, medtem ko je bila na Hrvaškem za več kot šest odstotkov nižja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje