Foto:
Foto:
Pivovarski trg v Sloveniji pripada Laškemu.

Skupaj so odšteli 70,7 milijona evrov. S tem so postali 95,17-odstotni lastnik ljubljanske pivovarne. Tako se je končala večletna pivovarska vojna za nadzor nad Pivovarno Union.

Pivovarna Laško in Interbrew sta se namreč tudi dogovorila o mirni rešitvi vseh medsebojnih sporov.

Interbrew je umaknil vse tožbe in prijavo pri uradu za varstvo konkurence, umaknil pa je tudi tožbo pred mednarodno arbitražo zoper Slovenijo.

Na podlagi poravnave so Laščani Belgijcem poleg kupnine izplačali tudi 3,49 milijona evrov nadomestila. Stranki sta se še dogovorili, da bosta v prihodnje uredili medsebojna poslovna razmerja na komercialnem področju.

Ekonomisti zadržani
Prvi odzivi ekonomistov na združitev so negativni. Jože P. Damijan je dejal, da bi združitev Pivovarne Laško in Pivovarne Union ustvarila monopol na slovenskem trgu piva, kar bi bilo škodljivo za potrošnike. Tudi Bogomir Kovač je podobnega mnenja, saj meni, da je pri Interbrewovi prodaji delnic Uniona najverjetnejše prišlo do položaja "pametnejši popušča".

Po Kovačevem mnenju sta obe slovenski pivovarni finančno precej opešani, poleg tega pa se v zadnjih letih ne ukvarjata z razvojem, temveč so predvsem Laščani vse sile usmerili v pridobitev Uniona, ta pa v svojo obrambo. Zaradi tega pa je opešala njihova konkurenčnost, je prepričan Kovač. Opozarja še, da bi lahko takšno stanje Interbrew ali kakšen drug večji pivovar izkoristil in zaradi poslovne izčrpanosti najprej izrinil obe pivovarni s trgov, nato pa poceni kupil in dobil monopol na slovenskem trgu piva.

Vojna se je začela l. 2001
Pivovarski boj med Laščani in Interbrewom se je začel leta 2001, ko je Laško skupaj s hčerinsko družbo Radenska postalo lastnik 24,99-odstotka Uniona in tako postalo največji lastnik Uniona. Uprava Pivovarne Union je v odgovor z Interbrewom podpisala sporazum o strateškem partnerstvu, s čimer je Interbrew postal 20,99-odstotni lastnik druge največje slovenske pivovarne.

Belgijci so nato objavili ponudbo za prevzem, kasneje pa so to storili še Laščani. Začel se je boj, poln pravnih preobratov, tožb, protitožb in lobiranja. Ključno vlogo v boju je imel urad za varstvo konkurence, ki je po dveh letih odločanja sredi julija 2003 izdal odločbo o skladnosti povezave med Unionom in Laškim. Odločbo o skladnosti povezave med Unionom in Interbrewom je urad izdal že prej.

Upravno sodišče je sredi junija lani odločilo, da mora urad za varstvo konkurence odločbo o skladnosti povezave med Unionom in Laškim s pravili konkurence znova preučiti. Vodja urada Andrej Plahutnik je dejal, da naj bi bila odločitev znana do konca marca letos. Plahutnik je ob novici o koncu pivovarske vojne povedal, da najnovejši dogodki ne bodo vplivali na odločitev urada.