Simbolično so porasle delnice Krke. Foto: RTV SLO
Simbolično so porasle delnice Krke. Foto: RTV SLO
Nafta je v ospredju tudi na borzah. Foto: EPA

Lastniki omenjenih delnic pa vseeno nimajo prav nobenega razloga za veselje, saj sta tečaja le simbolično porasla, poleg tega pa so bili zadnji posli nižji in so se sklepali pri 81.500 SIT s Krko oziroma pri 64.000 SIT s Petrolom.

Gorenje je bilo tik pred 13. uro vredno 5.700 SIT, kar tako kot Petrolovem primeru pomeni več kot polodstotni minus. Prav toliko so izgubile delnice Mercatorja, Aerodroma in Merkurja. Edina svetla izjema borzne kotacije je Etol, ki je pridobil 1,6 odstotka, vendar pa je bil sklenjen le en posel. Vseeno dodajmo, da so te delnice po junijskem padcu pod 50.000 SIT zdaj dosegle 55.900 SIT.

Slovenski borzni indeks, ki je prejšnjih pet trgovalnih dni rahlo naraščal in dosegel najvišjo vrednost v zadnjih dveh mesecih, se je znižal za 0,16 odstotka, na 4.580 točk. Največ prometa, bornih 30 milijonov SIT, je bilo s Krko. Na prostem trgu je bil promet glede na prejšnji dni višji. Skoraj odstotek dražja je Aktiva invest, vrednost Juteksa pa se je zvišala za 0,7 odstotka. Indeks PIX (4.284 točk) je ostal skoraj nespremenjen.

Nafta kroji dogajanje na tujem
Na mednarodnih trgih je bilo v sredo, dan potem, ko so ameriške Zvezne rezerve 10. zapored zvišale obresti, največ optimizma čutiti v Frankfurtu. Delniški indeks DAX 30 je pridobil 1,6 odstotka in končal tik pod 5.000 točkami, kar je triletni rekord. V ospredju so bile špelukacije, da BNP Paribas prevzema Commerzbank, pri čemer naj bi bila cena 30 evrov za delnico.

Obe podjetji sta novico zanikali, vseeno pa so se delnice Commerzbanke povzpele kar za 8,8 odstotka, na 21,79 evra. Krepko je porasla tudi vrednost Lufthanse, ki je v drugem četrtletju kljub vrtoglavim cenam nafte presenetila z lepim dobičkom. Na negativni strani je izstopal kemijsko-farmacevtski gigant Bayer, ki z rezultati ni zadovoljil apetitov analitikov.

Tudi drugod po Evropi je bilo veselo. Londonski FTSE 100 (5.377) je kljub temu, da je pri nekaterih delnicah zapadla pravica do dividende, dosegel najvišjo vrednost v zadnjih skoraj štirih letih. Vseevropski indeks FTSEurofirst 300 je s pribitkom 0,9 odstotka dosegel 1,199 točk, kjer ni bil že vse od maja 2002. Letos se je njegova vrednost zvišala za 15 odstotkov.

V ZDA se je po spodbudnem torku rast ustavila. Slabše novice iz podjetja Cisco (delnice so strmoglavile za skoraj sedem odstotkov) in naftni rekordi so povzročili rahel padec indeksa Dow Jones (10.594 točk), medtem ko se je Nasdaq (2.157 točk) nekoliko bolj zanihal navzdol. Četrtkovo dopoldne v Evropi je pokvarila nafta, vendar minus ni bil posebej izrazit.