Nasdaq je letos za 13 odstotkov v minusu. Foto: EPA
Nasdaq je letos za 13 odstotkov v minusu. Foto: EPA
V petek se je podražila tudi ameriška nafta - na 91,77 dolarja. Foto: EPA

Posledice kreditne krize hromijo rast, še naprej pa so najbolj na udaru finančne delnice. Jasno je, da banke čaka še veliko dela, preden bodo bilance spet zdrave. Poleg tega v ZDA grozi recesija, kar kažejo tudi v torek objavljeni podatki o krčenju storitvenega sektorja. Ameriška centralna banka je letos dvakrat že strmo znižala obrestno mero, vendar zaradi visoke inflacije zdaj ni več preveč naklonjena novim nižanjem obresti.

Na koncu tedna žarek upanja na borzi Nasdaq
Dow Jones je teden končal pri 12.182 točkah in tako izgubil tisto, kar je pridobil teden poprej, ko je bil tedenski pribitek največji v skoraj petih letih. Nekaj svetlih trenutkov je bilo v petek na borzi Nasdaq, kjer so se kupci po slabem četrtku, ki so ga zakrivile slabe napovedi Cisca, spet "postavilo v vrsto" pri številnih papirjih, ki so bili v zadnjem času na udaru. Googlove delnice so porasle za 2,3 odstotka, Applove za 3,5 odstotka. Omenjeni delnice sta vseeno okrog 30 odstotkov oddaljeni od lanskega vrha.

Nasdaq že v obdobju medveda
Dobro je na trgovanje s tehnološkimi delnicami vplivala tudi novica, da namerava Amazon.com odkupiti lastne delnice. Kljub vsemu je Nasdaq letos za 13 odstotkov v minusu. V začetku tega tedna je bil že 20 odstotkov pod lanskim vrhom, kar je znak za začetek medvedjega trenda. Ker bo tudi Evropa čutila morebitno ameriško recesijo, seveda tudi evropski delniški indeksi drsijo navzdol. Vseevropski delniški indeks FTSEurofirst 300 (1.302) se je ta teden znižal še za 3,7 odstotka.

Nafta strmo navzgor
Trendu so se postavile zoper delnice rudarskih podjetij. Vzroki so boj za prevzem Ria Tinta in rekordne cene surovin in plemenitih kovin. Tudi nafta je spet zagrozila in se v petek podražila na 91,77 dolarja, če imamo v mislih ameriško lahko nafto. Evro je glede na dolar ta teden izgubil največ v 18 mesecih in zdrsnil na 1,45 dolarja. Evropska centralna banka je sicer v četrtek obresti pustila nespremenjene, vendar analitiki pričakujejo, da bo morala kljub grozeči inflaciji slej kot prej popustiti.

T. O.