Družba Petrol, ki je s slabimi 33 odstotki največji posamični lastnik Istrabenza, je namreč pred novim letom lastnikom Istrabenza, bankam upnicam in tudi ministru Mateju Lahovniku poslala pobudo za sestanek. Lahovnik je na pismo odgovoril, da ga kot ministra za gospodarstvo "čudi, da v Petrolu pozivajo državo, naj poseže v poslovne odločitve avtonomnih pravnih subjektov".
Očitno so v preteklosti vse vpletene družbe, vključno z bankami, sprejele vrsto napačnih poslovnih odločitev, sicer oblikovanje neformalne skupine bank upnic v zvezi z Istrabenzom ne bi bilo potrebno, pojasnjuje Lahovnik. Zdaj pričakuje, da bodo banke, ki so v državni lasti in so v teh kriznih časih deležne pomoči države, zaščitile svoj poslovni interes ter interes davkoplačevalcev in ne bodo prevzemale dodatnih tveganj pri nekaterih "nasedlih" naložbah.
Petrol naj se več ukvarja s svojo dejvnostjo
Lahovnik je tudi prepričan, da bi bilo njihov poslovanje precej boljše in jim ne bi bilo treba klicati na pomoč države, če bi se podjetja, kot sta Petrol ali Istrabenz, več ukvarjala s svojo osnovno dejavnostjo in manj s konsolidacijo lastništva.
Ministrstvo za gospodarstvo se po njegovih besedah ne namerava vpletati v reševanje Istrabenza, saj bi bilo zelo sporno, če bi z denarjem davkoplačevalcev sanirali podjetja, ki so se v takšnem finančnem položaju znašla, "ker so imele uprave in z njimi povezane družbe prevelike lastniške apetite", dodaja minister za gospodarstvo.
A. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje