Ljubljanska borza v zadnjem času ni kraj za bogate zaslužke. Foto: RTV Slo
Ljubljanska borza v zadnjem času ni kraj za bogate zaslužke. Foto: RTV Slo
Cene nafte so spet nekoliko padle. Foto: epa

Zadnja petkova posla sta bila namreč sklenjena tik nad 37.000 SIT, kar pomeni več kot 2,5-odstotni zdrs. Cenejše so še delnice Luke, Kompasa MTS in Aerodroma. Petrol je porasel na 66.000 SIT, skoraj pol odstotka dražje pa je tudi Gorenje. Blestel je Merkur.

Skupaj je bilo z delnicami kranjskega tehničnega trgovca sklenjenih 12 poslov, od tega nekateri pri 40.000 SIT, kar je 2,7 odstotka nad četrtkovim enotnim tečajem. V uvodu omenjena Intereuropa je bila v začetnem poslu, vrednem 100 lotov, vredna le 6.300 SIT, kar je zelo vplivalo na enotni tečaj. Luka Koper je dan končala le pri 7.500 SIT, kar se je doslej izkazala kot vzdržljiva podporna raven.

Investicijske družbe nadaljujejo rast. Id Triglav je bil vreden tudi 3.800 SIT (+1,5 odstotka). Pom-invest je krepki četrkovi rasti dodal še slabih pet odstotkov. Podobno velja za Modro Linijo. Od prometnejših papirjev prostega trga se je še najbolj, za tretjino odstotka, znižal enotni tečaj Heliosa (218.000 SIT).

Slovenski borzni indeks (4.657 točk), ki je ta mesec le v četrtek končal nad gladino, je izgubil desetino odstotka, indeks PIX (4.451 točk) pa se je okrepil za pol odstotka.

Nafta in evro navzdol, Dow Jones prav tako
Ker so ameriške naftne rezerve porasle na najvišjo raven po juliju 1999 in ker gospodarski obeti niso najbolj rožnati, je cena nafte v četrtek drugi dan zapored krepko padla. Ameriška lahka nafta je pristala pri 48,65 dolarja, londonski brent pa pri 48,24 dolarja za sod. Gre za najnižje vrednosti po februarju. Od aprilskega rekorda je nafta zdaj oddaljena že okrog 17 odstotkov in ni presenetljivo, da so na delniških trgih ob koncu tedna najbolj na udaru delnice naftnih podjetij.

ExxonMobil je tako v četrtek izgubil 4,3 odstotka. Na enoodstotni padec Dow Jonesa (10.189 točk) je vplival tudi Wal-Mart. Največji trgovec na svetu namreč v prvem četrtletju ni dosegel pričakovanega dobička, svari pa tudi pred prevelikimi apetiti v drugem četrtletju. Tehnološki indeks Nasdaq (1.963 točk) se je znižal za 0,4 odstotka. Četrtek je bil torej precej negativen, čeprav je nafta padla in čeprav so bili podatki o aprilski prodaji na drobno v ZDA spodbudni.

V Evropi je bil četrtek edini pozitivni dan tega tedna. V ospredju so bile delnice francoske bančne skupine PNB Paribas (+4 odstotke) in švedskega Ericssona (+3 odstotke). BNP Paribas je v prvem četrtletju čisti dobiček povečal kar za 56 odstotkov.

Dolar je v primerjavi z evrom dosegel sedemmesečni vrh, saj je treba za evro plačati le še dobrih 1,26 dolarja.