![Konec februarja je zaradi strahu pred ohlajanjem gospodarstva Dow Jones izgubil 416 točk, v četrtek pa mu je nekaj minut kazalo še slabše. Na koncu je najpomembnejši barometer borznega dogajanja pokazal 13.473 točk, kar pomeni, da je pet odstotkov oddaljen od rekorda iz prejšnjega tedna. Foto: EPA](https://img.rtvcdn.si/upload/Gospodarstvo/dow.jpg)
![Exxon Mobil](https://img.rtvcdn.si/upload/Gospodarstvo/exxon_mobil_1.jpg)
![FTSE 100](https://img.rtvcdn.si/upload/Gospodarstvo/ftse_100.jpg)
Vlagatelji so negotovi zaradi krize na prenapihnjenem trgu nepremičnin in na hipotekarnem trgu ter zaradi nekaterih neprepričljivih objav četrtletnih dobičkov.
Samo v četrtek je z borze izpuhtelo 300 milijard dolarjev, če štejemo papirnate izgube delnic, vključenih v širši delniški indeks S&P 500. "Morje rdeče barve! Sama prodajna naročila," je komentiral eden od veteranov Wall Streeta, ki pa vendarle pravi, da se še zdaleč ne ponavlja črni oktobrski ponedeljek iz leta 1987.
Dow za trenutek potonil za skoraj 450 točk
"Res, tisto je bil brez dvoma najbolj čustven dan doslej. Tole danes ni nič v primerjavi z letom 1987," je njegovo sporočilo, ki potrjuje, da gre zgolj za popravek po dolgotrajni rasti, ne pa za začetek katastrofe. Spomnimo, da je prejšnji teden indeks Dow Jones (indeks vključuje 30 delnic elitnih ameriških korporacij) prvič presegel 14 tisoč točk, četrtkovo trgovanje pa končal pri 13.473 točkah. Izguba v višini 311 točk (2,26 odstotka) je letos druga največja. Med trgovanjem je kazalo še slabše, saj je bil Dow že za skoraj 450 točk v minusu.
Zakaj nenadni pesimizem?
Delniške trge po vsem svetu so zadnje mesece navzgor poganjali poceni krediti, s čimer se je povečalo tudi število prevzemov. Z vedno višjimi obrestmi po vsem svetu (Evropska centralna banka spet pripravlja teren za nov dvig) bo prevzemnih novic manj, poleg tega pa bodo višji stroški kreditiranja znižali dobičke podjetij, kar je seveda za delniške trge slaba novica. Delnice naftnega velikana Exxon Mobil, največje delniške družbe na svetu, so tako po objavi slabših četrtletnih rezultatov v četrtek padle za pet odstotkov. Nekaj pozitivnih presenečenj pa je le bilo. Apple je s svojim poslovanjem razveselil analitike, delnice pa so poskočile za šest odstotkov.
Evropa glede na 1. januar še v plusu
Črne misli so se naselile tudi na preostale pomembne delniške trge. Vseevropski delniški indeks FTSEurofirst 300 je v četrtek predvsem po "zaslugi" bančnih delnic in nemškega Siemensa (drugič zapored je izgubil več kot pet odstotkov) padel za 2,8 odstotka, kar je največ v zadnjih petih mesecih. Slabo se je začelo tudi petkovo dopoldne, saj je bil ob 10. uri omenjeni indeks odstotek pod gladino. Od šestinpolletnega vrha, doseženega 13. julija, je omenjeni indeks oddaljen osem odstotkov, še vedno pa je dva odstotka nad vrednostjo z začetka leta.
Slovenija izolirana od dogajanja na tujem
Tokio je teden končal pod vtisom dogodkov na Wall Streetu in v pričakovanju nedeljskih parlamentarnih volitev na Japonskem. Indeks Nikki (17.318 točk) se je znižal za 2,18 odstotka in zdrsnil najnižje v zadnjih treh mesecih.
Vlagatelji se sprašujejo, ali bodo ameriške težave kratkotrajne ali pa res pa res pomenijo začetek medvedjega borznega trenda. Med posameznimi delnicami jo je najslabše odnesel Canon (-4,8 odstotka), ki je je znižal oceno letošnjega dobička. In na koncu - ljubo doma, kdor ga ima. Slovenija ostaja oaza borzne evforije. Slovenski borzni indeks je po pol ure petkovega trgovanja pridobil še pol odstotka in predvsem po zaslugi Petrola in Intereurope (+2 odstotka) nov rekord premaknil na 11.636 točk.
T. O.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje