Bo šlo na borzi le še navzdol? Foto: RTV Slo
Bo šlo na borzi le še navzdol? Foto: RTV Slo
Šibak evro godi predvsem avtomobilskim podjetjem.

Slovenski borzni indeks je izgubil 0,26 odstotka in se ustavil pri 4.615 točkah. Glede na zadnje posle ima odprto pot navzdol, saj borza od začetka februarja, ko je SBI20 dosegel rekord pri 5.131 točkah, ni več "popularen" kraj za vlagatelje.

Mercator je bil v sredo najbolj na udaru, saj so se zadnji posli sklepali pri skoraj enoletnem minimumu 35.700 SIT (-1,75 odstotka). Za odstotek in več so padli še enotni tečaji Merkurja, Aerodroma, Istrabenza in na prostem trgu KD holdinga, Heliosa, Belinke in NFD holdinga.

Svetla točka je Pom-invest, ki je porasel sedmič zapored in v tem obdobju pridobil 17 odstotkov. Njegov enotni tečaj je 1.023 SIT, kar je za las pod rekordno vrednostjo z lanskega februarja.

Skupni promet je zaradi svežnjev z obveznicami dosegel kar 4,146 milijarde SIT, če pa gledamo prave posle, je vtis prav beden. Z vsega 24 milijoni SIT je bilo v borzni kotaciji še najprometnejše Gorenje, ki je cenejše za pol odstotka (5.750 SIT).

Izvozniki pozdravljajo padec evra
Največje evropske borze so torkovo trgovanje končale z rahlim minusom, kar naj bi bila predvsem posledica unovčevanja dobičkov. Na pozitivni strani so izstopala izvozna podjetja (predvsem avtomobilska), ki jim zelo godi šibak evro. Ta je v sredo dopoldne celo padel nad dobrih 1,22 dolarja in je tako po francoskem referendumu izgubil več kot tri cente.

Avtomobilski sektor je bil v ospredju tudi v prvi polovici sredinega trgovanja, tako da so se delnice Volkswagna in BMW-ja na frankfurtski borzi povzpele za skoraj dva odstotka.

Po podaljšanem vikendu so borzni trgovci v ZDA v torek spet sedli za terminale in bili malce zaskrbljeni zaradi težav Evropske unije. Indeks Dow Jones (10.467 točk) se je znižal za 0,7 odstotka, Nasdaq (2.068 točk) pa za 0,4 odstotka. Mnogo spodbudnejšo sliko dobimo, če vrednosti omenjenih indeksov primerjamo s tisto 30. aprila. Na mesečni ravni je namreč Dow Jones pridobil 2,7, Nasdaq pa kar 7,6 odstotka.

Omenimo še torkov porast dolžniškega trga vrednostnih papirjev. Donos desetletne ameriške obveznice je tako padel na vsega štiri odstotke (cena obveznic in donos se gibljeta v nasprotnih smereh).