Melamin se je po hudi nesreči in uničenju proizvodnje leta 2023 izkopal iz rdečih številk, a lani se je vanje vrnil. Foto: BoBo
Melamin se je po hudi nesreči in uničenju proizvodnje leta 2023 izkopal iz rdečih številk, a lani se je vanje vrnil. Foto: BoBo

Zaostrene geopolitične razmere so lani še naprej ohranjale visoke cene surovin, kar je ostalo nespremenjeno tudi na začetku letošnjega leta, so v poročilu o poslovanju, objavljenem na spletnih straneh Ajpesa, zapisali v družbi.

S poročilom se je v četrtek seznanil tudi nadzorni svet družbe.

Melamin večinoma posluje s tujino

Največji delež v celotni prodaji je imela z 88 odstotki tudi lani poslovna enota kemična industrija, ki je prodajo v medletni primerjavi vrednostno povečala za osem odstotkov. Poslovna enota obutvena industrija, ki ima v celotni prodaji šestodstotni delež, je prodajo zmanjšala za 31 odstotkov, poslovna enota lesna industrija pa za dva odstotka.

Melamin svoje izdelke, med katerimi prevladujejo smole za papirno in gradbeno industrijo ter impregnirani dekorativni papirji za pohištveno industrijo, prodaja v 50 držav. Na tujih trgih ustvari 89 odstotkov prihodkov.

Sorodna novica Število smrtnih žrtev hude nesreče v Kočevju naj bi naraslo. Vzrok človeška napaka.

Po nesreči iskanje nove lokacije

V podjetju so lani nadaljevali obnovo proizvodnje po delovni nesreči leta 2022, v kateri je umrlo sedem ljudi, od tega pet delavcev zunanjega izvajalca in dva zaposlena v Melaminu. Do konca leta so obnovili skupno približno 80 odstotkov proizvodnih zmogljivosti.

Po nesreči so začeli iskati tudi novo lokacijo, kamor naj bi preselili del proizvodnje. Podrobnosti glede tega še ne razkrivajo, so pa ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport predlagali spremembo državnega prostorskega načrta za umestitev nove potencialne lokacije.

Predvsem zaradi intenzivne obnove proizvodnje in skladišč je delež naložb v prihodkih lani dosegel 18 odstotkov. Melaminove obveznosti do bank so se povečale za 26 odstotkov, delež kapitala v obveznostih do virov sredstev pa je dosegel 47 odstotkov.

"Čaka nas zelo težko leto 2025"

Za letos v družbi načrtujejo 19-odstotno rast prihodkov od prodaje. Nemško, francosko in italijansko gospodarstvo se ob še vedno zaostrenih geopolitičnih razmerah sicer še naprej ohlajajo, zato so napovedi po njihovih besedah še naprej negotove. Delež naložb v prihodkih bo po napovedih dosegel sedem odstotkov.

Pri stroških dela napovedujejo ostrejše varčevalne ukrepe, saj jim v dodani vrednosti predstavljajo že več kot 60 odstotkov. "Čaka nas torej zelo težko leto 2025, ko bomo morali na vsak način povečati prodajo ob discipliniranem obvladovanju stroškov," so poudarili.