V razvoj drobnoprodajne mreže je skupina Mercator v prvih devetih mesecih letos vložila 85,5 milijona evrov, s čimer je pridobila več kot 70.000 novih bruto površin. Foto: BoBo
V razvoj drobnoprodajne mreže je skupina Mercator v prvih devetih mesecih letos vložila 85,5 milijona evrov, s čimer je pridobila več kot 70.000 novih bruto površin. Foto: BoBo

V Mercatorju pravijo, da je za uspešno poslovanje skupine zelo pomembno izkoriščanje znepremičnin za nadaljnjo rast. Poleg aktiviranja doslej še nepozidanih zemljišč in dezinvestiranja poslovno nepotrebnega premoženja so začeli oblikovati seznam nepremičnin, ki jih bodo ponudili mednarodnim vlagateljem. Pri tem jim bo pomagala družba Cushman & Wakefield iz Londona.

Iztržek bodo namenili za zmanjšanje dolgov. V Mercatorju namreč pojasnjujejo, da imajo v primerjavi z evropskimi trgovci v svoji bilanci veliko nepremičnin oz. sredstev, ki jih lahko namenijo za zmanjšanje zadolženosti.

Letos so prodali več kot lani
Da letos poslujejo dobro, dokazujejo tudi s podatki o povečanju prodaje. Skupina Mercator je po njihovih besedah v prvih devetih mesecih letos ustvarila za 2,17 milijarde evrov prihodkov od prodaje, kar je za 6,7 odstotka več kot v istem obdobju lani. Prihodki od prodaje so se v Sloveniji zvišali za 0,8 odstotka, v tujini pa za 16,2 odstotka.

Se je pa v prvih devetih mesecih letos znišal čisti dobiček, ki je znašal 27,05 milijona evrov, 3,2 odstotka manj kot v istem obdobju lani. Razlogi za znižanje dobička so obsežne naložbe v cene kot odziv na poslabševanje gospodarskih razmer in s tem kupne moči potrošnikov, pojasnjujejo.

Razmere se slabšajo, zaupanje pada
Opažajo poslabševanje gospodarskih razmer v primerjavi s pričakovanji za leto 2011. Zaupanje potrošnikov, ki je pomemben znanilec sprememb ekonomskih razmer v panogi trgovine na drobno, se še dodatno znižuje. Zato ne pričakujejo, da se razmere ne bodo izboljšale niti v zadnjem četrtletju leta 2011, kar pomeni, da bo skupina Mercator v celotni drugi polovici leta izpostavljena težjim zunanjim pogojem poslovanja, kot je bilo pričakovano z gospodarskim načrtom.