Mercator je pogodbo o nakupu 100-odstotnega deleža v družbi Engrotuš brez dejavnosti Tuš drogerija, ki je v postopku oddvojitve, podpisal 15. novembra lani. Podpisniki so takrat izrazili prepričanje, da povezovanje pomeni odlične temelje za prihodnjo rast skupnega podjetja in dolgoročno vzdržnost poslovanja. Transakcija je bila po neuradnih podatkih Dela in Financ vredna okoli 30 milijonov evrov.
Leto dni po podpisu se je iztekel rok za podaljšanje obdobja ekskluzivnosti pogodbe. "Prodajalca sta izpolnila svoje pogodbene zaveze ter pravočasno izpolnila potrebne odložne pogoje za zaključek transakcije, kupcu pa kljub temu ni uspelo pridobiti odobritve transakcije od pristojnega varuha konkurence, zaradi česar je namesto enostranskega podaljšanja roka prodajalce obvestil o odstopu od pogodbe," je zapisal direktor družbe Tuš Holding Andraž Tuš.
Iz Mercatorja so glede odstopa od pogodbe za nakup Engrotuša sporočili, da ključni pogoji, ki jih predvideva pogodba, na žalost ne bodo izpolnjeni. "Zato smo sprejeli odločitev, da od pogodbe odstopimo," so zapisali.
Pri Tušu zaskrbljeni, ker je Mercator pridobival informacije o poslovanju
Ob podpisu pogodbe je stekel postopek za pridobitev soglasja varuha konkurence, Agencije RS za varstvo konkurence. A ta je vlogo po pisanju portala Forbes Slovenija preusmerila na Evropsko komisijo, ki pa je nato primer vrnila v presojo slovenskemu varuhu. Skupina Fortenova je koncentracijo pri agenciji za varstvo konkurence vnovič priglasila konec avgusta, a ji doslej ni uspelo pridobiti dovoljenja za prevzem.
AVK je na svoji spletni strani objavil, da ga stranka v postopku oz. Mercator, lastnik katerega je prek podjetja Fortenova Pavao Vujnovac, o odstopu od priglašene koncentracije še ni obvestila, zato nadaljuje postopek presoje te koncentracije. "Razlogov za odstop podjetja Mercator od prevzema podjetja Engrotuš AVK ne more komentirati, saj za to ni pristojna," so še zapisali v AVK-ju.
Mercator je moral prodajalcem družbe Engrotuš, podjetju Tuš Holding in AH Invest 1 po informacijah Financ pustiti pet milijonov evrov varščine. Če bi nakup vseeno nadaljeval, pa bi ga po petkovem odstopu od pogodbe stalo dodatne tri milijone evrov, ki bi jih moral vplačati za podaljšanje pogodbe.
V družbi Tuš Holding so ob tem izrazili zaskrbljenost, ker je Mercator v procesu skrbnega pregleda in med transakcijo pridobival ključne informacije o poslovanju Engrotuša, ki bi jih lahko morebiti uporabil kot tekmec družbe Engrotuš. "Zato bomo spremljali njihove aktivnosti in po potrebi sprožili ustrezne postopke, s katerimi bomo zaščitili podjetje Engrotuš," je Tuš še zapisal v današnjem sporočilu za javnost.
Lani za 1,3 milijarde prihodkov
Mercator, ki je v lasti hrvaške skupine Fortenova, je lani ustvaril 1,3 milijarde evrov prihodkov od prodaje, kar je štiri odstotke več kot leto prej. Po predlanskih 12,2 milijona evrov čistega dobička je lansko leto sklenil s 47,8 milijona evrov izgube.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje