Prizor s februarske stavke, na kateri so nemški poštni delavci zahtevali višje plače. Foto: EPA
Prizor s februarske stavke, na kateri so nemški poštni delavci zahtevali višje plače. Foto: EPA

"Odločitev prihaja v času šibke gospodarske rasti in vztrajno visoke inflacije v Nemčiji, kar predstavlja velike izzive za podjetja in zaposlene," je v odločitvi zapisala komisija za minimalne plače.

Priporočila komisije nemška vlada skoraj vedno ratificira v zakon, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Leto pozneje naj bi prišlo do novega dviga urne postavke za 41 centov na 12,82 evra.

Delavci dvigu nasprotovali, ker je prenizek

Predstavniki delavcev v komisiji so takšnemu dvigu minimalne plače nasprotovali, saj menijo, da je za delavce, ki se soočajo z visoko inflacijo, prenizek.

Član Zveze nemških sindikatov (DGB) Stefan Körzell, ki je tudi član komisije za minimalno plačo, je ocenil, da bi nominalno zvišanje postavke za 41 centov na račun visoke inflacije dejansko pomenilo velikansko znižanje plač za približno šest milijonov delavcev z minimalno plačo.

Körzell je pojasnil, da so predstavniki delavcev zahtevali povišanje postavke na vsaj 13,50 evra, vendar so predstavniki delodajalcev in predsednica komisije Christiane Schönefeld njihov predlog zavrnili.

Minimalna plača od leta 2015

Nemčija je zakonsko določeno minimalno plačo prvič uvedla leta 2015. Sprva je znašala 8,50 evra na uro, od takrat pa se je večkrat povečala. Od 1. oktobra 2022 znaša minimalna bruto urna postavka 12 evrov.

Oktobrsko povišanje plače z 10,45 na 12 evrov je bilo ena od ključnih predvolilnih obljub kanclerja Olafa Scholza.