Tečajni postopek nad družbo Pomurka, ki je bil uveden 10. aprila 2009. Foto: BoBo
Tečajni postopek nad družbo Pomurka, ki je bil uveden 10. aprila 2009. Foto: BoBo

Skupaj je na seznamu 247 prednostnih upnikov. Poleg nekdanjih delavcev so to še Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in republiška finančna uprava. Poplačilo bo izvedeno v višini 18 odstotkov terjatev, je povedala Gril, pri čemer bo del zneska namenjen tudi jamstvenemu skladu, iz katerega so delavcem leta 2009 že izplačali 628.000 evrov.

Za 33 delavcev Gril še nima podatkov za izplačila, ker ji doslej niso posredovali, se ji pa lahko oglasijo vse do zaključka stečajnega postopka, je pojasnila. Če se ne bodo odzvali, pa bodo sredstva položena v sodni depozit.

Zdaj po besedah Alenke Gril v stečaju Pomurke poteka pravda zaradi nezakonito zasedene nepremičnine Pomurke v Splitu, odprto ostaja vprašanje nepremičnin v Bosni in Hercegovini, kjer so vknjižene prepovedi razpolaganja. Še vedno poteka tudi pravda s podjetjem Pan Agra, je dodala.

Čeprav ne pričakuje, da bi bila Pan Agrina tožba uspešna, je iz previdnosti v načrtu delitve predvidela rezervacijo sredstev. Zato bo prednostnim upnikom za zdaj izplačanih 720.000 evrov od skupno razpoložljivih 870.000 evrov. Ko pa bo pravda zaključena oziroma ko bodo znani njeni učinki na razpoložljiva sredstva, pa bo izvedena še zadnja delitev preostalega denarja, je napovedala Gril.

Družba je imela več kot 20 hektarjev zemljišč

V postopku so bili doslej ločitveni upniki z 29 milijoni evrov terjatev poplačani v znesku 7,5 milijona evrov. Navadni upniki, ki imajo 24 milijonov evrov terjatev, pa po besedah stečajne upraviteljice nikoli ne bodo poplačani; gre za različne dobavitelje.

Sorodna novica Vodilni v Pomurki zanikajo oškodovanje družbe in trdijo, da so hoteli zaščititi slovenski trg

V preteklih letih je bila prodana večina premoženja podjetja. V začetku postopka so bile nepremičnine razpršene med različne ločitvene upnike, kar je prodajo oteževalo. Po prenosu terjatev na Družbo za upravljanje terjatev bank pa je bila sprejeta odločitev o postopni prodaji opreme in nepremičnin.

Družba je sicer imela več kot 20 hektarjev zemljišč in proizvodni kompleks v neposredni bližini Murske Sobote. Dodatne zaplete so po besedah stečajne upraviteljice predstavljale okoljske obremenitve, med drugim večje količine mazuta v podzemnih rezervoarjih. Po odredbi inšpekcije je bilo treba odstraniti nevarne snovi in izvesti monitoring tal.

Stečajni postopek nad družbo Pomurka, ki je bil uveden 10. aprila 2009, je eden večjih stečajev po obsegu premoženja in številu upnikov. Alenka Gril načrtuje, da bo končan do konca leta 2026.