"Odstopili so direktor uprave Mipa Marko Volk, prokurist Mipa Martin Kovač in koordinator skupine Mip Vojteh Volk," je po seji nadzornikov v Novi Gorici povedal predsednik Mipovega nadzornega sveta Miran Žilavec. Odpravnine za člane uprave mesnopredelovalnega podjetja niso predvidene, uprava pa bo delo nadaljevala do imenovanja novega vodstva. O njeni krivdi za nastalo situacijo naj nadzorniki sicer ne bi razpravljali.
"Banke se lahko nemudoma odzovejo in imenujejo upravo, ki bo Mip peljala naprej," je dejal Vojteh Volk. Kaj bo z Mipovimi dolgovi, še ni znano, saj se čaka odločitev bank upnic. Kot je znano, je Mip upnicam predlagal konvezijo terjatev v preko 75-odstotni lastniški delež.
Plačam kaže slabo
Več kot 700 zaposlenih v Mipu že tri mesece ni prejelo plač, vendar so se odločili, da za zdaj še ne bodo začeli podpisovati tožbenih zahtevkov. "Večina bo po mojem mnenju pripravljena počakati na nek razumen rok in odločitev bank," je dejala Vesna Pipan, predsednica sveta delavcev. Kot je znano, imajo sicer pravico, da odpovejo delovno razmerje po krivdi delodajalca in se odločijo za tožbo. Vojteh Volk priznava: "Mislim, da plač ne bo. Jih ne more biti, saj ni dovolj prilivov."
Tožbe bi lahko vodile v stečaj Mipa
Če se bodo odločili za tožbo in bo število tožb veliko, bi to lahko pomenilo tudi stečaj Mipa, je prepričan predsednik sindikata kmetijske in živilske industrije Srečko Čater. Pri tem ni odveč pojasniti, da je okoli 80 odstotkov zaposlenih v Mipu članov tega sindikata. Kot je še dejal Čater, bodo jutri o neizplačilu plač opozorili delovno inšpekcijo, po osmih dneh pa bodo delavci lahko dali odpoved iz krivdnih razlogov in uveljavljali pravice na zavodu za zaposlovanje.
Nadzorni svet je o dogajanju v Mipu in nezavidljivem položaju zaposlenih v njem že obvestil ministrstvi za kmetijstvo in gospodarstvo.
Mnenje o smislenosti pomoči Mipu mora dati tudi EK
Mip namreč lahko zaprosi za državno pomoč za najeta posojila v obliki poroštva države. Ker gre za veliko družbo, bi morala Slovenija pred dodelitvijo za mnenje zaprostiti tudi Evropsko komisijo. Pomoč bi bila odobrena, če bi bilo ugotovljeno, da je Mipov program donosen, da imajo izdelki tržišče, da bo pomoč podjetju zagotovila dolgoročno preživetje in da ne bo rušila enotnega trga, pojasnjujejo na ministrstvu za gospodarstvo.
Kot sta poročala časnika Delo in Dnevnik, je država pripravljena bankam upnicam Mipa podeliti poroštvo za sredstva, ki jih Mip potrebuje za zagon proizvodnje, in sicer če banke spremenijo svoje terjatve v lastniške deleže in pridobijo ustrezno večino ter če se zamenja uprava, ki je podjetje pripeljala v nastali položaj s slabim vodenjem in izčrpavanjem podjetja z menedžerskim odkupom.
71 milijonov evrov dolgov
Kot je znano, ima Mip 71 milijonov evrov dolgov - brez obresti. Z likvidnostnimi težavami se spopada že dlje časa. Po mnenju Srečka Čatra sta Mip v to situacijo pripeljala "družina Volk in kriza".
M. N./E. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje