Obroki, s katerimi odplačujemo posojila, ki so vezani na spremenljivo obrestno mero, se bodo povišali, meni finančni analitik Bojan Ivanc. Foto: EPA
Obroki, s katerimi odplačujemo posojila, ki so vezani na spremenljivo obrestno mero, se bodo povišali, meni finančni analitik Bojan Ivanc. Foto: EPA

Valutni trgovci si glede smeri gibanja menjalnega tečaja evra do dolarja v prihodnje niso enotni. Pričakovanja za naslednje leto in naprej so, da naj bi evro le začel slabeti.

Bojan Ivanc o tečaju evro - dolar
Borza
Krizni vlagatelji se v času kaotičnih razmer ustvarjajo v sklade vezane na rast surovin. Foto: MMC RTV SLO
Evropska centralna banka
Največji vpliv na gibanje obrestnih mer, ki so vezane na posojila ima gibanje osnovne obrestne mere ECB, ki znaša 4,25 odstotka. Foto: EPA

MMC je finančnega analitika Bojana Ivanca iz družbe KD zato prosil za pojasnila nekaterih pogosto uporabljanih terminov na področju financ in pojasnila glede vplivov borzne krize na posojilojemalce in vlagatelje na borzi.

Zakaj ni dobro, da je evro močan? Ali lahko pričakujemo, da se bo še krepil?
Relativno močna domača valuta vedno vpliva na zmanjšano konkurenčnost, v tem primeru evropskih izvoznih gospodarstev, saj se njihovi proizvodi na trgih s šibkejšo valuto prek menjalnega tečaja dražijo ter postajajo manj konkurenčni v očeh lokalnega kupca. Valutni trgovci si glede smeri gibanja menjalnega tečaja evra do dolarja v prihodnje niso enotni. Pričakovanja za naslednje leto in naprej so, da naj bi evro le začel slabeti. Razlog je nizka obrestna mera v ZDA, ki naj bi se sčasoma ob predpostavki dviga gospodarske rasti dvigovala, medtem ko naj bi ECB obrestno mero zaradi višje inflacije vzdrževala na tekočem nivoju.

Kako je z ameriškim dolarjem - ali držijo namigi, da se smernice gibljejo v smer, da se jih trenutno splača kupovati, ali ne?
Tehnična analiza v zadnjih nekaj dneh kaže na porast dolarja; kljub vsemu bi bilo špekulativno trditi, da se nakup splača, saj so dnevne makroekonomske novice iz dveh glavnih blokov gospodarstev (ameriškega in evropskega) tiste, ki usmerjajo gibanje menjalnega tečaja.

Ali ima rast vrednosti evra kakšen vpliv na padanje vrednosti delnic na borzah?
Rast evra nima neposredne povezave s padcem vrednosti delnic na borzi. Razloge za padce lahko iščemo v poglabljanju mednarodne finančne in posledično gospodarske krize, ki se kaže v upadanju dobičkov družb, ki kotirajo na borzah ter slabših makroekonomskih podatkih v svetovnih ekonomijah, svoje pa pridajajo tudi rekordno visoke cene surovin (nafta, prehrana).

Kaj borzna kriza pomeni za posojilojemalce? Je pričakovati povišanje obrokov kreditov?
Za posojilojemalce sta najpomembnejši obrestni meri medbančni obrestni meri 3-mesečnega in 6-mesečnega Euriborja, ki trenutno znašata okoli 5 odstotkov, kjer sta bili nazadnje leta 2000 po poku tehnološkega balona. Anuitete posojilojemalcev, ki so vezane na spremenljivo obrestno mero, se bodo tako povišale. Kako dolgo bosta ti dve obrestni meri vztrajali na visokih nivojih je težko predvideti, nedvomno pa ima na to največji vpliv gibanje osnovne obrestne mere ECB, ki znaša 4,25 odstotka, odvisen pa je tudi od zaupanja bank pri medsebojnem posojanju.

Kako borzna kriza vpliva na vlagatelje?
Borzna kriza vpliva na vnovičen strateški premislek vlagateljev o odnosu do tveganja ter na realokacijo sredstev. Vlagatelji se v teh razmerah še vedno bolj nagibajo k vlaganju v sklade, ki so vezani na rast cen surovin. Svetovna korekcija je žal prisotna na večini delniških trgov, saj so večja mednarodna gospodarstva med seboj precej povezana ter povratno vplivajo drugo na drugo.

Je opaziti premike kapitala na druge trge? Ali v tem smislu držijo informacije, da naj bi se krizni vlagatelji selili na trge v Turčiji?
Krizni vlagatelji se na kapitalski trg v Turčiji pretirano ne selijo, čeprav so bili v mesecu juniju tujci neto kupci naložb. Določeni investitorji so presodili da so trenutna vrednotenja podjetij v Turčiji ugodna, saj je P/E trga, ki znaša 6,99 z naskokom najcenejši med trgi v razvoju. Vendar je treba vedeti, da državo pretresa spor med ustavnim sodiščem in vladajočo stranko, kar bi lahko vodilo v daljšo politično krizo, prav tako je makroekonomska slika države še vedno bolj negativna, saj je Turčija izrazit neto uvoznik kapitala in surovin, katerih cene so trenutno na rekordnih nivojih. Vsekakor pa bi bil ob morebitnem obratu trenutnih nehvaležnih smernic donos investitorjev na tem kapitalskem trgu nadpovprečen.

A.K.K.

Valutni trgovci si glede smeri gibanja menjalnega tečaja evra do dolarja v prihodnje niso enotni. Pričakovanja za naslednje leto in naprej so, da naj bi evro le začel slabeti.

Bojan Ivanc o tečaju evro - dolar