Parlament te miniaturne državice se želi z novim zakonom, ki je usmerjen tudi proti financiranju terorizma in korupciji, "prilagoditi mednarodnim standardom", je dejala ministrica za finance Sophie Thevenoux.
Novi zakon prinaša določilo, da bodo morali odslej tudi zavarovalničarji, računovodski strokovnjaki, notarji, trgovci z luksuznim blagom in odvetniki v nepremičninskih in finančnih primerih preverjati in bedeti nad svojimi strankami, ko gre za pregon pranja denarja, financiranja terorizma in korupcije. Do zdaj tega namreč niso bili dolžni početi.
Zakon prinaša tudi omejitev gotovinskih izplačil v kneževini na 30.000 evrov, okrepila pa se je tudi vloga finančnega nadzornika SICCFIN.
Monako, državica ob Azurni obali, je tako izpolnila priporočila projektne skupine za finančno ukrepanje in boj proti pranju denarja (FATF) in posebnega organa Sveta Evrope za boj proti pranju denarja, imenovanega Moneyval.
Ostri standardi OECD-ja
Monako je bil sicer dlje časa skupaj z Andoro in Liechtensteinom uvrščen med nesodelujoče davčne oaze na seznamu Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), proti tem oazam pa je skupina G20 aprila napovedala okrepljen boj.
Na OECD-jevem novem seznamu držav, ki se sploh niso obvezale mednarodno dogovorjenem davčnem standardu, so zdaj tako še Kostarika, Malezija, Filipini in Urugaj, Monako pa ostaja med državami, ki so se k temu standardu sicer zavezale, niso pa še uvedle ustreznih ukrepov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje