Tudi proizvajalci avtomobilov občutijo zastoj v gospodarski rasti in posledice visokih cen bencina - maja je bila prodaja avtomobilov v ZDA nižja, posledično pa so delnice General Motorsa in Forda v sredo padle za pet odstotkov. Foto: EPA
Tudi proizvajalci avtomobilov občutijo zastoj v gospodarski rasti in posledice visokih cen bencina - maja je bila prodaja avtomobilov v ZDA nižja, posledično pa so delnice General Motorsa in Forda v sredo padle za pet odstotkov. Foto: EPA
Trg dela ne okreva dovolj dobro, proizvodnja se upočasnjuje, nepremičninski trg si po poku balona še ni opomogel - ameriško gospodarstvo je še vedno v težavah.

Dow Jones (12.290 točk) se je v sredo znižal za 2,22 odstotka, pri čemer se je vseh 30 delnic, ki so vključene v ta elitni indeks, pocenilo, najbolj delnice finančnih in avtomobilskih podjetij. Po štirih dneh rasti je bila streznitev popolna, vlagatelji pa morajo biti pripravljeni na nadaljnje izgube, saj so indeksi navzdol prebili drseča povprečja, vedno več pa je tudi znakov, da svetovnemu gospodarstvu po obdobju lepega okrevanja zdaj pohaja sapa. Vlagatelji prodajajo delnice in kupujejo obveznice. Donos ameriške 10-letne obveznice je bil februarja že 3,78-odstoten, zdaj je zdrsnil pod tri odstotke.

Šibka rast števila delovnih mest
Ameriški zasebni sektor je prejšnji mesec ustvaril le 38 tisoč novih delovnih mest. To je najnižja številka v zadnjih osmih mesecih in pomeni slabo napoved pred petkovo svežo objavo stopnje brezposelnosti. Majska proizvodnja dejavnost je v ZDA nazadovala (indeks ISM je doživel največji padec po septembru 2009), ob koncu dneva pa je za dodatno nervozo poskrbela novica, da so pri bonitetni agenciji Moody's Grčiji za kar tri stopnje znižali že tako tvegano oceno dolga in zapisali, da je možnost za grški bankrot kar 50-odstotna.

10 tisoč milijard dolarjev v nič?
Vseevropski delniški indeks FTSEurofirst 300 (1.131 točk) se je v sredo znižal za odstotek in v četrtek dopoldne še za dodaten odstotek. "Napovedi so vedno slabše, svetovne voditelje pa mora resno skrbeti, kam vse skupaj pelje. Stalo jih je že okrog 10 tisoč milijard dolarjev, da so ustvarili vtis, da gospodarstvo okreva, v resnici pa danes ne morejo prav veliko pokazati," je bil v izjavi za Reuters kritičen eden izmed tujih analitikov. Vrednost evra je bila ob 13. uri 1,447 dolarja, cena lahke nafte dobrih 100 dolarjev, cena zlata pa več kot 1.540 dolarjev.


Tečaji delnic v prvi kotaciji:

NOVA KBM

+1,28 %

7,90 EUR

INTEREUROPA

+0,00 %

1,90

MERCATOR

-0,06 %

164,90

TELEKOM

-0,14 %

76,89

KRKA

-0,18 %

59,89

GORENJE

-1,38 %

10,00

PETROL

-2,18 %

222,00

LUKA KOPER

-2,68 %

13,09


Gorenjeve delnice pod 10 evri
Indeks šestih elitnih slovenskih podjetij SBI TOP (765 točk; -0,5 %)se je tretjič zapored znižal in je le še odstotek nad rekordno nizko vrednostjo. Le delnice Nove KBM so se podražile. Čeprav je bilo v zadnjih dneh opaziti nekaj spodbudnih objav četrtletnih poslovnih rezultatov, razpoloženje ostaja turobno. Gorenje, ki je imelo v prvih treh letošnjih mesecih 1,9 milijona evrov dobička, se je pocenilo za 1,4 odstotka, posli pa so se prvič po lanskem avgustu sklepali pod 10 evri. Najprometnejše so bile spet Krkine delnice (475 tisoč evrov), ki so nihale med 59,8 in 60,25 evra.