Applove delnice so med največjim borznim pesimizmom, lani spomladi, padle pod 100 dolarjev, zdaj pa krepko presegle 300 dolarjev. Toda pot navzgor le ni tako enostavna, kot se zdi. Foto: EPA
Applove delnice so med največjim borznim pesimizmom, lani spomladi, padle pod 100 dolarjev, zdaj pa krepko presegle 300 dolarjev. Toda pot navzgor le ni tako enostavna, kot se zdi. Foto: EPA
Krka d.d.
Krkine delnice so prejšnji teden padle na letošnje dno, zadnje dni pa rahlo okrevajo. Foto: MMC RTV SLO/T. O.
Frankfurtski DAX30 se je dopoldne zelo približal 6.550 točkam, kjer ga ni bilo že več kot dve leti. Pozavarovalnica Münchener Rück je pridobila okrog odstotek, potem ko je sloviti ameriški vlagatelj Warren Buffett prek svojega podjetja Berkshire Hathaway povišal svoj delež v Münchener Rück na več kot deset odstotkov. Foto: Reuters

Applove delnice so se kljub objavi visokega dobička občutno pocenile. Vodilno tehnološko podjetje na svetu je v tretjem letošnjem četrtletju prodalo 14,1 milijona telefonov iPhone, kar je 91 odstotkov več kot v istem lanskem četrtletju. Tudi računalniki iPad so bili velike prodajne uspešnice, saj je bilo prodanih 4,19 milijona primerkov. Apple je imel za 4,31 milijarde dolarjev dobička oziroma 70 odstotkov več kot v istem lanskem obdobju. Toda bleščeče bilance niso navdušile borznih analitikov. Marže so bile prenizke, so sklenili in delnice so v zunajborznem trgovanju padle za okrog pet odstotkov, potem ko so med rednim ponedeljkovim trgovanjem dosegle že rekordnih 319 dolarjev.

Tudi IBM z visokim dobičkom
Staro borzno pravilo, ki pravi 'kupuj ob govoricah, prodaj ob novicah', se je izkazalo tudi pri IBM-ovih delnicah. Četrtletni dobiček je presegel pričakovanja, visokoleteče so tudi napovedi, delnice pa so vseeno padle za več odstotkov. Drugačen odziv je bil pri delnicah banke Citigroup. Po objavi, da je omenjena banka krepko pomnožila svoj dobiček, so delnice poskočile za 5,6 odstotka. Vlagatelji so se pomirili, saj je bilo precej strahu, da banke še vedno zelo bremenijo posledice hipotekarne krize. Dow Jones je posledično teden začel z lepim plusom, saj se je včeraj povzpel za 0,7 odstotka, na 11.143 točk.

Bančne delnice pridobivajo
Vseevropski delniški indeks FTSEurofirst 300 (1.088 točk) je v ponedeljek pridobil tretjino odstotka in končal najvišje po 26. aprilu. Bančne delnice, ki so bile v preteklem mesecu pogosto vodilne na poti navzdol, so pridobile do dva odstotka. Rast lahke nafte nad 82 dolarjev je pomagala energetskim podjetjem, še naprej pa je opaziti unovčevanje dobičkov pri rudarskih delnicah. Philipsove delnice so padle za dobre štiri odstotke, saj je nizozemsko podjetje razočaralo s prihodki tretjega četrtletja, istočasno pa o prihodnosti ne govori prav optimistično. Tudi danes dopoldne so v Evropi pridobivale bančne delnice, zato so indeksi večinoma zmogli rahel korak naprej, dokler ni iz kitajske smeri 'zapihal nasprotni veter'.

Na Kitajskem "potegnili ročno zavoro"
V drugem največjem svetovnem gospodarstvu so se namreč odločili brzdati gospodarsko rast in so za 25 bazičnih točk (z 2,25 na 2,5 odstotka) zvišali obrestno mero. Do zdaj je centralna banka poslovnim bankam zgolj zviševala stopnjo obvezne rezerve, tokrat pa se je (prvič po letu 2007) odločila za nepopularen ukrep. Istočasno je banka Goldman Sachs objavila, da se je četrtletni dobiček znižal za 40 odstotkov, na 1,9 milijarde dolarjev in da je poslovno okolje še naprej zahtevno. Newyorški Dow Jones je danes ob uvodu zanihal več kot 100 točk nižje. Da so razmere v gospodarstvu negotove, dokazuje tudi danes objavljeni ZEW-indeks, ki meri razpoloženje nemških institucionalnih vlagateljev oz. njihova pričakovanja za prihodnje pol leta. Njegova vrednost je oktobra spet padla (z -4,3 na -7,2 točke), vendar malce manj od pričakovanj.

KRKA

+0,31 % 63,84 EUR
TELEKOM+0,16 %91,50
MERCATOR+0,07 % 152,81
LUKA KOPER+0,25 %16,25
NOVA KBM-0,69 % 10,11
PETROL+0,25 %255,42
INTEREUROPA-1,30 %3,80
GORENJE-0,77 %12,94


Krka dosegla 64 evrov
Na Ljubljanski borzi je indeks SBI TOP (837 točk) ohranil pozitivni predznak, kar se je zgodilo že desetič zapored. Njegova vrednost je porasla za nepomembnih 0,01 odstotka, večjo rast pa so preprečile delnice Nove KBM in Gorenja, ki so se pocenile za tri četrtine odstotka. Cena Nove KBM se je vseeno obdržala nad desetimi evri. Posebnih pozitivnih presenečenj ni bilo. Najprometnejše Krkine delnice so se podražile za petino odstotka in dosegle 64 evrov. Ob koncu dodajmo, da so nadzorniki Abanke Vipa na ponedeljkovi seji sklenili, da bodo znova začeli postopek za dopolnitev uprave banke. To so storili zato, ker je Banka Slovenije odločila, da Mateju Naratu ne podeli dovoljenja za opravljanje funkcije člana uprave banke.