Vlagatelji na delniških trgih te dni ugibajo, ali bo krizni vrh Evropske unije tokrat res prinesel rešitev evrskemu območju Foto: Reuters
Vlagatelji na delniških trgih te dni ugibajo, ali bo krizni vrh Evropske unije tokrat res prinesel rešitev evrskemu območju Foto: Reuters
Audi A1 Sportback
Nemški proizvajalci avtomobilov se še vedno lahko pohvalijo z uspešnim poslovanjem. BMW je novembra prodal 139 tisoč vozil, kar je osem odstotkov več kot v istem lanskem obdobju. Audi je prodajo povečal celo za 28 odstotkov in prodal 111.400 avtomobilov. Foto: Audi

Uradni Berlin naj bi bil vedno bolj skeptičen, da bo bruseljski vrh prinesel rešitev, saj se nekateri še vedno ne zavedajo dovolj, v kako težavnem položaju je Evropa. Frankfurtski delniški indeks DAX30 je po obetavnem začetku sredinega trgovanja (dosegel je 6.137 točk) popoldne zdrsnil v rdeče območje in padel precej pod 6.000 točk (-1 %). Vrednost evra se je znižala na 1,3359 dolarja. Uspešna dražba nemških petletnih obveznic ni vplivala na razpoloženje. Nemčija je zlahka zbrala 4,09 milijarde evrov in obljubila 1,11-odstotno obrestno mero.

Ima ECB kakšnega aduta v rokavu?
Finančni trgi so prepričani, da bo Evropska centralna banka v četrtek znižala ključno obrestno mero na rekordno nizek en odstotek, morda pa bo potegnila še kakšnega asa iz rokava. Medtem je na trgu še več špekulacij, kaj bo konec tedna prinesel vrh Evropske unije v Bruslju. Voditelji naj bi se dogovorili o večji fiskalni integraciji in o strogih kaznih za kršenje proračunske discipline, sklad ESM (evropski mehanizem stabilnosti, naslednik sklada za zaščito evra EFSF) pa naj bi bil uveden že v letu 2012.

Finančne krivulje:
Ugledni tednik The Economist je morda res pretiraval z naslovnico o zatonu evra, toda verjetno je to opazila tudi Evropska centralna banka in ukrepala.


Rast Nove KBM pred novico o odstopu Kovačiča
Na Ljubljanski borzi so se delnice Nove KBM ob vsega 2.500 evrih prometa povzpele za pet odstotkov in dosegle 3,50 evra. Po koncu trgovanja je odstopil predsednik uprave Matjaž Kovačič. Z Mercatorjevimi delnicami je bilo za 390 tisoč evrov prometa, cena se je gibala od 159,25 do 163 evrov. Prodaja državnega deleža v Mercatorju se je sicer po volitvah umaknila z naslovnic medijev. Krkine delnice so bile večinoma vredne 50 evrov. Indeks SBI TOP (601 točka), ki je v torek zdrsnil na dvomesečno dno, se je zvišal za petino odstotka. Večjo rast so preprečile delnice Gorenja in Telekoma, ki so se pocenile za štiri odstotke.


Tečaji delnic na Ljubljanski borzi:

NOVA KBM

+5,08 %

3,499 EUR

MERCATOR

+1,88 %

163,00

ZAV. TRIGLAV

+0,45 %

11,10

KRKA

+0,18 %

49,99

PETROL

-0,22 %

157,15

INTEREUROPA

-4,00 %

0,48

GORENJE

-4,17 %

4,60

TELEKOM

-4,41 %

65,00


Tudi cene delnic dobrih podjetij padajo

"Dogajanje na Ljubljanski borzi je več ali manj nespremenjeno glede na obdobje pred volitvami. Volitve same ne bodo nič spremenile na bolje, če ne bo vidnih rezultatov v gospodarstvu, odprave kreditnega krča in povrnitve zaupanja v državni sistem. Kakšne ključne spremembe bi lahko pričakovali v pomladnih mesecih ali pozneje, če se pokaže enotnost za reševanje kritičnega položaja. V Sloveniji ima pri tem še zmeraj država največjo vlogo, torej politika. In ta mora dati jasne signale zaupanja. Veliko podjetij je na borzi, ki poslujejo dobro, cene pa padajo," je za MMC povedal Marko Pavlović iz GBD-ja BPD-ja.