Slovenija je glede kibernetske varnosti od 27 držav na 24. mestu. Foto: Shutterstock
Slovenija je glede kibernetske varnosti od 27 držav na 24. mestu. Foto: Shutterstock

Zbrani bodo spregovorili o proizvodnji energije iz obnovljivih in nizkoogljičnih virov, s katero bi Slovenija lahko povečala energetsko neodvisnost in samozadostnost ter izboljšala energetsko učinkovitost. Poudarili so, da geopolitične razmere, ki vplivajo tudi na EU in naše gospodarstvo, zahtevajo ukrepanje. Po poročanju Erne Strniša za Radio Slovenija bodo predstavniki gospodarstva zato na vrhu, ki se ga bosta udeležila tudi minister Matjaž Han in premier Robert Golob, med glavnimi obravnavali prav vprašanje oskrbe z energenti, predvsem zaradi predčasnega zapiranja Teša.

Nekatere panoge je udarila tudi prenova omrežninskega sistema, zato upajo, da bodo pristojni prisluhnili njihovim pobudam. "Mi se nagibamo k temu, da se omogoči prehodno obdobje, in zato je treba te vsebine akta prilagoditi, da se bodo lahko podjetja prilagajala. Časovni roki morajo biti taki, da se lahko prilagodi," je za Radio Slovenija pojasnila generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije Vesna Nahtigal.

Gospodarstveniki pričakujejo tudi zagotovila v zvezi z zakonsko ureditvijo sheme skrajšanega delovnega časa. Kot pravi glavi izvršni direktor GZS-ja Mitja Gorenšček, bi moralo biti merilo že padec naročil. "To bi moral biti razlog za velik preplah. Naročila do konca leta so močno zmanjšana, tudi za začetek naslednjega leta," je opozoril.

Kibernetski kriminal je danes resna industrija, pri varnosti pa šepamo

Obravnavali bodo tudi kibernetsko varnost. Po kazalnikih, ki kažejo, kje je država po sposobnosti obvladovanja tovrstnih napadov, nismo ravno dobri, saj smo v EU-ju od 27 držav na 24. mestu, je pojasnil Jernej Kovač z zbornice.

Neugodna je tudi premajhna prehranska samooskrba, zlasti premalo je rastlinske pridelave, uvažamo tudi ključne materiale, kot so semena in fitofarmacevtska sredstva, in tudi o tem bo govor.