"Pričakujemo, da bodo podobno kot država, ki ščiti svoj delež, ravnali tudi drugi," je dejal Križanič. O tem, da naj bi NLB ustanavljal podjetje, na katerega bi prenesel zasežena stanovanja velikih gradbenih podjetij in s tem očistil bilance, Križanič ni vedel ničesar, povedal pa je, da se skuša Stanovanjski sklad RS bistveno bolj angažirati na trgu in se dokapitalizirati. Kako daleč je ideja, Križanič še ne ve, je pa dodal, da bo treba ustrezno spremeniti zakon. Glede morebitnega čiščenja bilanc je Križanič dejal, da so banke v Sloveniji bilanco očistile tako, da so okoli milijarde evrov prenesle na hipotekarna posojila, saj so tveganje z gradbeniki prenesle na stanovanja. Dodal je, da je prednost slovenskega prebivalstva, da je najmanj zadolženo med državami evra.
Spremenjen bo zakon o javnem naročanju
Sicer pa je vlada sprejela zakon, ki spreminja postopke javnega naročanja. Med drugim uvaja predrevizijski postopke, skrajšuje roke, ko se mora naročnik odzvati na osem dni, zahteva samodejno nadaljevanje postopkov pred revizijsko komisijo, uvajajo kontradiktornost, kar pomeni, da se bo tudi izbrani ponudnik imel pravico udeležiti postopka, onemogoča pritožbenikom, da bi se dvakrat pritoževali o isti stvari. Državna revizijska komisija pa bo lahko imela posvetovalni sestanek o posameznem postopku, je povedal minister za finance France Križanič.
Dodal je, da sprememba zakona uvaja tudi pravno varstvo po sklenitvi pogodbe, o ničnosti bo odločalo sodišče, ki ga bo določila vladna uredba. Zakon določa tudi izjeme, da se naročilo lahko nadaljuje, tudi če so ugotovljene nepravilnosti, če bi zaradi prekinitve nastala velika škoda, a se v tem primeru uveljavlja globa. Za različne pomanjkljivosti in napake bodo globe za pravne osebe tudi do 100.000 evrov, kazen pa se bo lahko največ potrojila, odgovoren zaradi nevestnega ravnanja pa bo lahko tudi naročnik, je pojasnil minister.
Vlada potrdila zvišanje cen vozovnic v železniškem prometu
Ministrica za gospodarstvo Darja Radić je pojasnila, da so na vladi potrdili tudi višje cene železniškega prometa, saj so po analizi ugotovili, da je za 45 odstotkov cenejši od cestnega prometa. Podražitev vozovnic za vlak po besedah Radićeve ne bo imela bistvenega vpliva na inflacijo.
Sicer pa je vlada podaljšala uredbo, ki zamrzuje cene komunalnih storitev. Ministrstvo za okolje namreč ni pravočasno pripravilo metodologije za oblikovanje cen, zato je uredba podaljšana za nedoločen čas oziroma do sprejetja metodologije.
Radićeva je povedala, da so na vladi obravnavali zakon o gospodarskih družbah, ki podrobneje določa razkrivanje tihih družbenikov, če gre za osebe, ki so poslovodni organi. V zakonu so določili, da morajo poslovodne osebe, če sklepajo posle z drugo družbo, v kateri ima sam ali družinski člani ali vsi skupaj več kot 10 odstotkov kapitala, te informacije razkriti nadzornemu svetu in od nadzornega sveta dobiti tudi soglasje. Če tega poslovodne osebe ne bodo storile, jim grozi 4.000 evrov globa, kar se ministrici zdi dovolj visoka kazen. To se je po njenem mnenju pokazalo tudi, ko so oglobili člane nadzornih svetov, ki so kršili zakon o izplačevanju plač in so se globe precej branili. Zakon je po ministričinih besedah tudi odgovor na predlog skupine poslancev, ki je želela črtati celo poglavje o tihih družbah, a so na ministrstvu na gospodarstvo menili, da tega ne morejo storiti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje