Nemško gospodarstvo ni dočakalo napovedane rasti, temveč se je nekoliko skrčilo. Foto: Reuters
Nemško gospodarstvo ni dočakalo napovedane rasti, temveč se je nekoliko skrčilo. Foto: Reuters

Glede na enako obdobje lani se je po sezonsko in koledarsko prilagojenih podatkih skrčil za 0,2 odstotka. Pričakovanja niso dobra. Mednarodni denarni sklad (IMF) letos le za Nemčijo napoveduje recesijo. Slovenija skupaj z drugimi srednjeevropskimi državami te vplive precej čuti.

Pričakovanja pred današnjo objavo stagnacije nemške gospodarske dejavnosti so bila bolj optimistična. Novice vsekakor niso spodbudne. Povpraševanje po nemških industrijskih proizvodih stagnira, val se prenaša po srednjeevropskem prostoru, Avstrija je imela v drugem kvartalu recesijo.

Težave v Nemčiji pomenijo težave za Slovenijo

Tudi struktura slovenskega izvoza je takšna, da nemški proizvajalci v težavah stisnejo slovenske dobavitelje polizdelkov, kar se pozna na rezultatu v naših predelovalnih dejavnostih.

"Če recimo v Nemčiji upade povpraševanje za 10 odstotkov, se lahko zgodi, da bo v Sloveniji upadlo tudi za 40 ali 50 odstotkov," ocenjuje nekdanji finančni minister Dušan Mramor.

Je pa res, da so slovenska podjetja že nekoliko zmanjšala pregovorno usodno odvisnost od nemškega trga.

Težave zaradi manj povpraševanja in višjih cen energije

Zakaj se je nemško gospodarstvo v prejšnjih četrtletjih krčilo in zdaj stagnira? Ključni kupci iz ZDA in Kitajske naročajo manj industrijskih proizvodov.

Nemški finančni minister Christian Lindner pa bolj kot na padec povpraševanja kaže na šibkosti v ponudbi – v konkurenčnosti največjega evropskega gospodarstva. Nemški izvozni model je temeljil na nizkih cenah energije.

"Naraščajoče obrestne mere in cene energentov zdaj razkrivajo celotno dramo, ki je bila prej skrita," pravi Lindner. Petina nemške kemične industrije je proizvodnjo preselila v tujino, kjer so tudi nižje cene energentov.

Višje obrestne mere bodo še bolj dušile gospodarsko dejavnost

Včeraj je Evropska centralna banka (ECB) v prizadevanju po umiritvi inflacije vnovič zvišala obrestne mere. Dušan Mramor pričakuje, da bodo te v prihodnjih mesecih še bolj zadušile gospodarsko dejavnost.

"Moramo se zavedati, da smo v obdobju, ko bomo morali počasi začeti plačevati, kar smo potrošili v času zelo ekspanzivne denarne politike. To bo vplivalo na gospodarske rasti," je za Radio Slovenija še povedal Mramor.

Mednarodni denarni sklad, ki letos napoveduje triodstotno svetovno rast, le za Nemčijo predvideva recesijo. Sloveniji napoveduje 1,6-odstotno rast.