Na Wall Streetu se je teden začel negativno, vendar bodo najpomembnejši dogodki šele ob koncu tedna. V četrtek bo Alcoa odprla sezono objavljanja četrtletnih poslovnih rezultatov, dan pozneje bodo objavljeni sveži podatki o ameriškem trgu dela. Foto:
Na Wall Streetu se je teden začel negativno, vendar bodo najpomembnejši dogodki šele ob koncu tedna. V četrtek bo Alcoa odprla sezono objavljanja četrtletnih poslovnih rezultatov, dan pozneje bodo objavljeni sveži podatki o ameriškem trgu dela. Foto:
Vrednost evra je okrog 1,38 dolarja, cena lahke nafte pa nad 82 dolarjev.

Če smo natančni, je centralna banka obresti znižala na razpon med 0,0 in 0,1 odstotka. Prej je bila obrestna mera 0,1-odstotna. Čeprav gre za simbolično potezo, so se vlagatelji na tokijski borzi odzvali zelo optimistično, indeks Nikkei (9.518 točk) je namreč porasel za poldrugi odstotek. Japonska centralna banka je tudi najavila odkup državnih obveznic. Medtem je v Avstraliji obrestna mera peti mesec zapored ostala nespremenjena pri 4,5 odstotka. Mnogi so napovedovali, da se bodo obresti povzpele na 4,75 odstotka.

Zlato že nad 1.330 dolarjev
Cena zlata je spet podivjala in prvič presegla 1.330 dolarjev. Vzrok? Evropska dolžniška kriza, napovedano nadaljnje kvantitativno sproščanje Zveznih rezerv (beri: novo tiskanje dolarjev) in negotovo gospodarsko stanje. Najbogatejši Zemljani naj bi denar selili prav v zlato. Pri švicarski banki UBS najbogatejšim strankam svetujejo, naj imajo v portfelju od 7 do 10 odstotkov plemenitih kovin. Po drugi strani sloviti vlagatelj George Soros opozarja, da gre za še zadnji balon prenapihnjene vrednosti. Kaže, da ga nihče ne jemlje resno, ponekod je povpraševanje po fizičnem zlatu kar petkrat večje, kot je bilo še pred enim letom. Pri Goldman Sachsu so 12-mesečno ciljno vrednost postavili na 1.365 dolarjev.

Baker naj bi krepko presegel rekord iz leta 2008
Na Wall Streetu se je torkovo trgovanje začelo s skoraj enoodstotnim pribitkom indeksa Dow Jones, ki je tako v hipu nadomestil tisto, kar je izgubil v ponedeljek, ko je trg obremenila zlasti slabša ocena Microsoftovih delnic (oceno je znižal Goldman Sachs). Vodilne evropske borze so včeraj šesti dan zapored izgubljale in pristale na enomesečnem dnu, torek pa je postopno prinesel zeleno barvo. Nemški DAX30 se je zvišal za več kot odstotek. Pomagal je tudi indeks nabavnih menedžerjev za storitveni sektor, ki je bil nekoliko višji od pričakovanj. Surovine ostajajo na visokih ravneh. Goldman Sachs je ciljno vrednost bakra za naslednjih 12 mesecev postavil pri rekordnih 11 tisoč dolarjev za tono, kar je krepko nad rekordom iz leta 2008 (8.940 dolarjev).

Tečaji delnic v prvi kotaciji:

KRKA

-0,69 %

62,33 EUR

NOVA KBM

-0,99 %

9,99

GORENJE

-0,16 %

88,45

TELEKOM

-0,76 %

12,88

MERCATOR

-0,38 %

142,32

LUKA

-2,08 %

15,52

PETROL

-2,39 %

243,14

INTEREUROPA

-2,96 %

3,60


SBI TOP petič zapored navzdol

Na Ljubljanski borzi se pesimizem še krepi. Indeks SBI TOP je izgubil odstotek in pristal na 806 točkah. Od njegovega izračunavanja (aprila 2006) se je le 23. decembra 2008 zgodilo, da je bil indeks SBI TOP nižje. V torek so se najbolj, za 2,4 odstotka, pocenile Petrolove delnice. Najnižji posli so se sklepali pri 242,2 evra. Krkine delnice, s katerimi je bilo za 426 tisoč evrov prometa, so na koncu končale pod 62 evrov. Druge po prometu (60 tisoč evrov) so bile delnice Nove KBM, ki so po juliju spet zdrsnile pod 10 evrov. Sporočilo bonitetne hiše D&B, da opaža pozitivne trende v slovenskem gospodarstvu in da kreditni rating Slovenije ostaja nespremenjen, ni vplival na trgovanje, je pa vsekakor to spodbudna novica, potem ko je Moody's trem največjim slovenskim bankam znižal kreditno oceno.