Rasti Mercatorjevih delnic so sledile le Krkine. Foto: RTV SLO
Rasti Mercatorjevih delnic so sledile le Krkine. Foto: RTV SLO
Torkovo trgovanje na Wall Streetu se je končalo z minusom. Foto: EPA

Trgovanje z Mercatorjem in Krko se je začelo pri torkovih vrednostih, kasneje pa so se posli sklepali tudi za 0,6 % v plusu - z Mercatorjem pri 37.500, s Krko pa pri 86.750 SIT. Cena Gorenja se ni spremenila, prav tako ne Dela, s katerim je bilo relativno veliko prometa (30 milijonov SIT), vendar sta bila sklenjena le dva posla.

Petrol je izgubil 0,2 odstotka, Žito (-1,9 odstotka) je padlo na dobrih 30.000 SIT, kar je najmanj v zadnjih dveh mesecih. Po prevzemni ponudbi s strani avstrijskega podjetja Vogel & Noot je Saturnus Embalaža na prostem trgu porasla na 35.000 SIT, kar je še daleč od rekordna cene 49.000 SIT, dosežene na začetku lanskega leta. Koliko bodo Avstrijci ponudili za delnico Saturnusa Embalaže, še ni znano.

Slovenski borzni indeks (4.550 točk) se je znižal za 0,1 odstotka in v zadnjem tednu dneva še ni končal nad gladino. Indeks PIX (4.168 točk) je izgubil 0,27 odstotka. Investicijski sklad NFD (enotni tečaj: 312,83 SIT) se je pocenil za tri četrtine odstotka, prav tako id Zvon ena.

Greenspan se ni izneveril tradiciji
Mednarodni trgi so v torek nestrpno čakali na odločitev ameriške centralne banke o prihodnji politiki obresti. Kot je bilo pričakovati, je šef Zveznih rezerv Alan Greenspan enajstič zapored sporočil, da so obresti višje za četrt odstotne točke. Nekateri analitiki so pričakovali drugačen razplet. Menili so, da zaradi katastrofalnih posledic orkana Katrina Fed ne bo spet zvišal obresti, ki zdaj znašajo 3,75 odstotka.

Zaradi signalov, da zaostrovanja denarne politike s tem še ni konec, je Wall Street torkovo trgovanje končal z minusom (Dow Jones se je znižal za 0,7 odstotka, na 10.481 točk), medtem ko je Evropa končala na triletnem vrhu (največ so pridobile delnice BMW-ja, Porscheja and Deutsche Bank), saj do konca trgovanja še ni bila znana odločitev Feda.

Ta je delniške indekse obremenila v sredo dopoldne. Največ je izgubil Frankfurt, kjer se je indeks DAX 30 do kosila znižal kar za poldrugi odstotek in je padel precej pod 4.900 točk. Vrednost evra je porasla nad 1,22 dolarja. Nafta je po silovitem ponedeljkovem porastu izgubila sapo. Opec se je na zasedanju pričakovano odločil za zvišanje proizvodnje. 1. oktobra bosta tako na trg prišla dva dodatna milijona sodov dnevno.