BMW je februarja po zaslugi modela X3 prodal 20 odstotkov več vozil kot v istem lanskem obdobju. Delnice so v Frankfurtu dopoldne poskočile za več kot tri odstotke. Foto: BMW Slovenija
BMW je februarja po zaslugi modela X3 prodal 20 odstotkov več vozil kot v istem lanskem obdobju. Delnice so v Frankfurtu dopoldne poskočile za več kot tri odstotke. Foto: BMW Slovenija
Cena zlata je dosegla najvišjo raven v zadnjih dveh mesecih in se pri 1.420 dolarjih spet zelo približala zgodovinskemu vrhu. Foto: Reuters

Stopnja brezposelnosti po novem znaša 7,3 odstotka. V zadnjih 19 mesecih se je le enkrat zgodilo, da število brezposelnih ni padlo - lani decembra, pa še to zgolj na račun zimskega vremena. Marca 2005 je bila v Nemčiji brezposelnost pri 12,1 odstotka na najvišji točki po drugi svetovni vojni, zdaj je skoraj pet odstotnih točk nižja. V istem obdobju se je na Irskem brezposelnost potrojila in s 4,1 porasla na 13,4 odstotka.

SBI TOP spet najnižje letos
Evropa dveh hitrosti se kaže tudi na delniških trgih. Franfurtski delniški indeks DAX30 je v torek dopoldne pridobil odstotek in je pri 7.350 točkah več kot dvakrat višje, kot je bil pred dvema letoma. Ljubljanska borza se v tem obdobju ni primaknila nikamor. Indeks SBI TOP se je ob pocenitvi vseh delnic v prvi kotaciji z izjemo najprometnejše Krke znižal za 0,44 odstotka. Njegova vrednost 815 točk je le nekaj točk nad tisto izpred dveh let, ko je bila finančna kriza na vrhuncu. Največ so izgubile Petrolove delnice, ki so zdrsnile na 241 evrov. Samo letos so te delnice izgubile 12 odstotkov.


Tečaji delnic v prvi kotaciji:

KRKA

+0,65 %

61,50 EUR

MERCATOR

-0,12 %

160,00

NOVA KBM

-0,39 %

10,165

TELEKOM

-0,78 %

83,00

INTEREUROPA

-1,17 %

3,46

LUKA KOPER

-1,39 %

14,89

GORENJE

-1,53 %

12,21

PETROL

-1,67 %

241,00


Obresti v Evropi najprej navzgor?

Evro se zadnje dni krepi, zanj je treba plačati več kot 1,38 dolarja. V torek dopoldne je nanj pozitivno vplivala objava sveže vrednosti indeksa nabavnih menedžerjev. PMI-indeks je v evroobmočju februarja s 57,3 porasel na 59,0 točke in dosegel najvišjo vrednost po juniju 2000. Dobra novica pa s seboj prinaša tudi nekaj slabega - vstopni stroški so zaradi vsak dan dražjih surovin občutno porasli, tako da je indeks vstopnih cen z 79,2 porasel na 85,3, kar je najvišja raven po začetku merjenja tovrstnih stroškov junija 1997. Verjetno bo morala Evropska centralna banka prej začeti dvigovati obrestne mere kot Fed, kar podpira rast evra. Cena lahke nafte je popoldne presegla 98 dolarjev.

Buffett bo šel v prevzeme
Razvite borze so ta teden kar pozabile na libijske nemire. V ponedeljek sta za novo mero optimizma poskrbela sloviti vlagatelj in milijarder Warren Buffett ter eden od vodilnih mož Zveznih rezerv James Bullard. Buffett očitno ocenjuje trg kot privlačnega in je napovedal več prevzemov, medtem ko je Bullard kljub visokim cenam nafte optimističen glede nadaljnjega okrevanja ameriškega gospodarstva in ne izključuje možnosti, da bo Fed z izjemnimi ukrepi še naprej skrbel za presežno likvidnost.

Dow Jones februarja porasel za 2,8 odstotka
Newyorški indeks Dow Jones (12.226 točk), ki je prejšnji teden padel za več kot dva odstotka, je pridobil 0,79 odstotka, medtem ko je tehnološki indeks Nasdaq ostal nespremenjen, potem ko so Amazonove delnice padle za 2,2 odstotka, saj so analitiki pri banki UBS znižali njihovo ciljno vrednost. Februarja je Dow Jones porasel za 2,8 odstotka. Tokijski Nikkei je današnje trgovanje sklenil z 1,2-odstotnim pribitkom. Zlasti evropski vlagatelji so se zagreli za delnice japonskih korporacij, saj naj bi Japonska veliko lažje kot zahodna gospodarstva prenesla višje cene nafte.