![Pri tekočih gorivih je vlada znižala trošarine na najnižjo raven, ki je še dopustna po veljavni zakonodaji, je povedal Vasle. Foto: RTV SLO](https://img.rtvcdn.si/upload/Slovenija/bostjan.jpg)
![Naftni derivati](https://img.rtvcdn.si/upload/Svet/nafta_13.jpg)
Ključna naloga vlade je torej, da ohrani takšne politike – fiskalno, dohodkovno in politiko reguliranih cen, ki bodo tudi v prihodnje zagotavljale stabilen makroekonomski okvir.
Boštjan Vasle, v. d. direktorja Urada za makroekonomske analize in razvoj, je za MMC povedal, da na podlagi sedanjih gibanj cen lahko sklepamo, da bo inflacija v novembru spet precej zaznamovana z višjimi cenami goriv za prevoz in ogrevanje, ki so posledica nadaljnjega naraščanja cen nafte v zadnjih tednih. Na uradu predvidevajo, da bodo zadnje podražitve tekočih goriv v novembru k inflaciji prispevale približno 0,5 odstotne točke, kar bo med večjimi prispevki v letošnjem letu.
Vlada je že sprejela ukrepe za počasnejšo rast cen
Povedal je, da je vlada že sprejela nekatere ukrep, s katerimi bo vplivala na počasnejšo rast cen. Pri tekočih gorivih je vlada znižala trošarine na najnižjo raven, ki je še dopustna po veljavni zakonodaji, s čimer je preprečila še večje naraščanje cen nafte tekočih goriv.
Na področju reguliranih cen, kjer lahko neposredno vpliva na gibanje cen, pa je vlada zaostrila pogoje za spremembo cen komunalnih storitev, ki so v preteklih letih dosegale razmeroma visoko rast, je pojasnil Vasle.
Vasle: Vlada mora zagotoviti, da skupna rast plač ne bo presegla produktivnosti
Vasle je dodal, da je sedanja visoka rast cen predvsem posledica cenovnih gibanj na svetovnih trgih, ki se kažejo tudi na rasti cen v drugih državah, kljub temu pa lahko vlada s prilagoditvijo svojih politik prispeva k temu, da se sedanja rast cen ne bo vgradila v dogovore za prihodnje leto.
To po Vasletovih besedah pomeni ohranjanje restriktivne drže pri cenah, ki so pod njenim nadzorom, in nadaljevanje relativnega zniževanja svoje porabe, ki se kaže v zniževanju javnofinančnih odhodkov. Na področju plačne politike, kjer bodo v letu 2008 po sprejetih dogovorih sicer plače v javnem sektorju hitreje rasle, pa mora zagotoviti, da skupna rast plač kljub temu ne bo presegla rasti produktivnosti.
Ana Mušič
Ključna naloga vlade je torej, da ohrani takšne politike – fiskalno, dohodkovno in politiko reguliranih cen, ki bodo tudi v prihodnje zagotavljale stabilen makroekonomski okvir.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje