Po neverjetnih nihanjih v prejšnjem tednu je Wall Street v zadnjih dneh bolj umirjen, še vedno pa je vlagatelje strah, ali bo največje svetovno gospodarstvo spet zdrsnilo v recesijo. Foto: Reuters
Po neverjetnih nihanjih v prejšnjem tednu je Wall Street v zadnjih dneh bolj umirjen, še vedno pa je vlagatelje strah, ali bo največje svetovno gospodarstvo spet zdrsnilo v recesijo. Foto: Reuters
Krkine delnice so se pocenile na 58 evrov. Foto: BoBo

Po podatkih Thomson Reutersa kazalec P/E (razmerje med ceno delnice in dobičkom na delnico) za prihodnjih 12 mesecev trenutno znaša le 8,7, kar je najmanj po začetku leta 2009. Desetletno povprečje je 13,3. Delnice vodilnih evropskih korporacij so torej podcenjene, kar dolgoročnim vlagateljem ponuja lepo priložnost. Bilance podjetij so zdrave, večina jih ima visoke rezerve denarja. Toda če je mikroslika ugodna, je drugače z makroekonomskim okoljem, kar bo slej ko prej vplivalo tudi na dobičke podjetij. Rast zahodnih gospodarstev se ohlaja, evropski dolžniški krizi pa ni videti konca niti po torkovem srečanju Sarkozyja in Merklove v Parizu.

Strah pred Tobinovim davkom
Ker sta voditelja Francije in Nemčije predlagala uvedbo davka na finančne transakcije znotraj Evropske unije, so v sredo delnice upravljavcev borz izgubile tla pod nogami. Delnice podjetij Deutsche Börse in London Stock Exchange Group so padle za pet oziroma tri odstotke. Analitiki svarijo, da bo uvedba davka, znanega kot Tobinov davek (po ekonomistu Jamesu Tobinu, ki ga je prvi predlagal na začetku 70. let), povzročila še večjo nestabilnost finančnih trgov. Zlasti Velika Britanija, ki ima zelo razvit bančni sistem, bi čutila posledice.

Finančne krivulje: Če bodo vodilna podjetja še naprej poslovala tako uspešno, kot so v prvem četrtletju, bodo delnice vedno bolj privlačne.


Dellove delnice izgubile desetino vrednosti
V New Yorku se je sredino trgovanje začelo obetavno, toda na koncu je indeks Dow Jones (11.410 točk) ostal skoraj nespremenjen. Največje izgube so utrpele tehnološke delnice. Proizvajalec računalnikov Dell je znižal oceno rasti prihodkov, saj je poslovno okolje postalo bolj negotovo. Delnice so strmoglavile za 10 odstotkov in vplivale tudi na krepke pocenitve sorodnih podjetij. Hewlett-Packard je izgubil 3,7 odstotka. Vlagatelji so se pogumneje odločali le za kupovanje delnic podjetij iz defenzivnih sektorjev (kot so telekomunikacije), ki obljubljajo lepe dividende.

Četrtkovi tečaji delnic v prvi kotaciji:

NOVA KBM

+1,23 %

5,699 EUR

MERCATOR

+0,98 %

154,00

INTEREUROPA

+0,57 %

1,76

KRKA

-0,85 %

58,00

LUKA

-1,43 %

11,00

TELEKOM

-1,47 %

67,00

GORENJE

-1,49 %

6,699

PETROL

-2,01 %

180,00


SBI TOP le uvodoma v plusu
Četrtek je na razvitih borzah spet občutno negativen. Tokijski Nikkei (8.943 točk) se je znižal za 1,25 odstotka, medtem ko je frankfurtski DAX30 (5.602) izgubil skoraj šest odstotkov, njegova vrednost pa je padla tudi pod 5.600 točk. Na trgu vlada strah, da bo evropska dolžniška kriza prizadela tudi ameriški bančni sektor. Dow Jones je bil v prvi polovici trgovanja že za 500 točk v minusu, tako da je zdrsnil pod 11 tisoč točk. Cena zlata pa se je prvič v zgodovini povzpela nad 1.820 dolarjev.

Na Ljubljanski borzi je bilo dopoldne še opaziti nekaj zelene barve, saj so se delnice Mercatorja podražile za 2,3 odstotka. Na koncu je bil Mercatorjev pribitek le enoodstoten. Krka je zdrsnila na 58 evrov, indeks SBI TOP (670 točk) pa za pol odstotka. Petrol je padel na 180 evrov, kar je osemletno dno.