Izvršni direktor Microsofta Steve Ballmer je ta teden zatrdil, da ne bodo zvišali prevzemne ponudbe za Yahoo. Bomo videli ... Foto: EPA
Izvršni direktor Microsofta Steve Ballmer je ta teden zatrdil, da ne bodo zvišali prevzemne ponudbe za Yahoo. Bomo videli ... Foto: EPA
Tehnološki delniški indeks Nasdaq je v petek malce zdrsnil, vendar na tedenski ravni vseeno pridobil 0,8 odstotka. Foto: Reuters

Vlagatelji so se raje razveselili napovedi finančnega velikana American Expressa, da bo letošnji prihodek takšen, kot so ga napovedali že prej, poleg tega pa so tudi rezultati zadnjega trimesečja boljši od pričakovanj, čeprav se je dobiček glede na isto obdobje lani znižal. "Morda gospodarstvo le ni v tako slabi kondiciji, kot mnogi mislijo," pravi eden izmed ameriških borznikov. Delnice AmExa so poskočile za 5,7 odstotka.

Bo Microsoft le prevzel Yahoo?
Delniški indeks Dow Jones (12.891 točk) se je zvišal za 0,3 odstotka, medtem ko je tehnološki Nasdaq (2.422 točk) prav toliko izgubil. Microsoft je razočaral analitike s podatki o prodaji operacijskega sistema Windows, poleg tega niti napovedi niso preveč optimistične. Nekateri so prepričani, da je za to programsko hišo najbolje, če popusti v prevzemni igri, izboljša ponudbo in se združi z Yahoojem. Prav danes naj bi bilo znano, ali "poroka" bo (Yahoo zahteva več kot 31 dolarjev za delnico) ali pa bo šel Microsoft svojo pot naprej.

Potrošniki čutijo krizo
Dow Jones je v vsem tednu pridobil tretjino odstotka in je zdaj najvišje po 3. januarju. Trg si je vidno opomogel po sredini marca, ko so Zvezne rezerve ob zlomu investicijske banke Bear Stearns sklenile z dodatnimi finančnimi ukrepi (takšnih ni bilo od časov velike depresije) pomagati shiranemu trgu, ki zdaj upa, da so najhujše posledice v krizi drugorazrednih hipotekarnih posojil res mimo. Gotovo pa še nekaj časa ne bo konec slabih gospodarskih novic. Tako je indeks zaupanja potrošnikov aprila padel na 26-letni minimum!

Ericssonove delnice v nebo
Tudi evropske borze vidno okrevajo, vendar so v povprečju še vedno 20 odstotkov pod najvišjimi lanskimi vrednostmi. V petek je blestel Ericsson. Po objavi poslovnih rezultatov so bile delnice za hip že za 27 odstotkov višje kot dan prej. Zvišale so se tudi vrednosti finančnih delnic. Vseevropski indeks FTSEurofirst 300 (1.330 točk) je v vsem tednu pridobil 0,4 odstotka. Verjetno bi bil "izkoristek" še boljši, če ne bi vrednost nemškega podjetniškega zaupanja Ifo zdrsnil najnižje po januarju 2006.

Okrevanje v Ljubljani in Zagrebu
Slovenski borzni indeks je v zadnjem tednu pridobil 1,73 odstotka. Najprometnejše so bile Krkine delnice, ki so teden končale tam, kot so ga začele, tik nad 92 evri. Tudi Zagrebška borza po krepkih izgubah počasi okreva. Delniški indeks Crobex je v petek pridobil 1,7 odstotka. Na skupščini delničarjev Zagrebačke banke so odobrili cepitev delnic in 26 kun dividende. Delnice so poskočile za deset odstotkov, na 8.843 kun.

Nafta spet blizu rekordu
Dolar se je končno okrepil in teden končal pri vrednosti 1,5628 dolarja za evro. Ameriška valuta seveda ne more padati v nedogled in morda meja 1,60, dosežena na začetku tega tedna, pomeni preobrat. Tega že dolgo čakamo tudi pri nafti, pa nič. V petek je zaradi težav z dobavo v Nigeriji in v Severnem morju ter napetosti med ZDA in Iranom cena ameriške lahke nafte spet krenila proti 120 dolarjem. Zlato je blizu tritedenskega dna, pri 877 dolarjih.

T. O.