Po navedbah Agencije za energijo je preskrba s plinom pri nas za zdaj nemotena in ni potrebe po razglasitvi dodatnih zaostritev, tako še vedno velja pred mesecem dni razglašena stopnja zgodnjega opozarjanja oziroma poziv k racionalni rabi plina. Je pa agencija v luči evropskega dogovora o zmanjšanju porabe plina odjemalce pozvala tudi k iskanju rešitev za nadomeščanje plina z drugimi energenti.
Ker je z zdajšnjo tehnologijo zmanjšanje porabe zemeljskega plina za 15 odstotkov za večino podjetij neuresničljiv cilj, bodo prisiljena plin nadomestiti, ob tem pa se bodo spoprijemala s cenami alternativnih goriv, ki so ta hip še precej višje.
Po mnenju analitika pri Gospodarski zbornici Bojana Ivanca bodo tu izzivi zelo veliki. Vprašanje je, koliko podjetij sploh lahko preide na alternativne energente, hkrati je vprašljiva cena.
"Cena dizelskega goriva, kurilnega olja, se bo v teh razmerah, ko bo cela Evropa povečevala uvoz tekočih goriv, močno povečala. Verjetno bo težava tudi dosegljivost cistern oziroma sama logistika te dobave. Najmanj, kar bo, bo dosti višja cena in tu pričakujemo ustrezne mehanizme, ki bi našim podjetjem omogočili zaščiten konkurenčen položaj znotraj evropskega prostora," je analitik dejal za Radio Slovenija.
Vlada, ki je sicer že omejila cene električne energije in zemeljskega plina, je napovedala, da bo še pred septembrom posegla tudi v cene daljinskega ogrevanja in kurilnega olja. Ta je tudi edini od energentov, ki nima začasno znižane stopnje DDV-ja na 9,5 odstotka, ker bi bilo to v neskladju z zahtevami Evropske unije. Cene sicer padajo in tudi v prihodnih dneh je po napovedih borznih analitikov pričakovati nižanje cen, še vedno pa je, kot opozarjajo podjetja, uporaba kurilnega olja zelo draga alternativa plinu, zato pričakujejo, da bo država v tem primeru subvencionirala nakup.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje