Denar prihaja od naših partnerjev, ki vlagajo v nakup Mercatorja. Gre za več kot 600 milijonov evrov, z nakupom pa se dolg Agrokorja ne bo povečeval niti ne bo Mercator predstavljal jamstva za kakršne koli obveznosti Agrokorja, je na vprašanje Igorja E. Berganta, "od kod vam denar", v oddaji Odmevi odgovoril Ivan Crnjac, ki je član uprave družbe, ki "kupuje" slovenskega "najboljšega soseda".
Mercator bo prevzel del Konzumovih trgov?
Crnjac je izpostavljal prednosti, ki jih bo po prodaji deležen Mercator. Tako naj bi postal ena najbolj spoštovanih in uspešnih maloprodajnih družb v srednji in Vzhodni Evropi. Po njegovih besedah se ni bati niti za trgovsko znamko Mercator, saj naj bi na tem območju po združitvi izgubil predvsem hrvaški Konzum, ki bo pod tem imenom obstal le na Hrvaškem in v Bosni in Hercegovini, svoja druga tržišča pa bo prepustil Mercatorju. Vsaj pet let naj bi Mercator kot tak "obstal" tudi v Srbiji.
Obljube delavcem zavarovane z bančnimi garancijami
Po besedah člana Agrokorjeve uprave so odveč tudi dvomi in strahovi zaposlenih v Mercatorju, kar potrjujejo zaveze v zdajšnji pogodbi. Te naj bi bile veliko večje kot tiste iz nezavezujoče pogodbe, Crnjac pa je govoril tudi o zvišanju plač in drugih delavskih pravic ter zagotovil, da odpuščanj ne bo, za kar bo Agrokor jamčil z bančnimi garancijami. Zatrdil je, da je to tudi zapisano v pogodbi.
Na konkretno vprašanje, ali lahko zagotovi, da Agrokor ne bo izčrpaval Mercatorja, je Crnjac odgovoril pritrdilno ter dodal, da bo postal le še donosnejši in finančno stabilnejši.
Nenavadno strukturo kupcev Crnjac razlaga s partnersko/delničarskimi povezavami v Agrokorju. Tako bo Agrokor edini kupec, denar pa bo/bi prišel od partnerjev, ki so delničarji Agrokorja in bi po nakupu stopili v lastniško strukturo Mercatorja, kjer bi imeli aktivne upravljavske pravice. "Že dejstvo, da je nekdo pripravljen v Agrokor vložiti 600 milijonov evrov lastnega kapitala in tako dobiti manjšinski delež v družbi, kaže, kako stabilna je finančno ta družba," je o finančnem stanju Agrokorja dejal Crnjac. Kot je znano, so največja težava Agrokorja prav dolgovi, ki naj bi znašali okoli 1,34 milijarde evrov.
Na vprašanje, koliko torej znaša kupnina za Mercator, je Crnjac odgovoril, da je cena znana iz nezavezujoče ponudbe. Gre za več kot 800 milijonov evrov in prevzem celotnega Mercatorjevega dolga, ki trenutno znaša okoli milijardo in 100 milijonov evrov.
Eno leto za plačilo kupnine?
Crnjac morebitnih drugih kupcev ni omenjal, ampak je zatrdil, da je finančna struktura zaprta, med partnerji v njej pa naštel Evropsko in Svetovno banko ter JP Morgan. Prav tako ni jasno odgovoril na vprašanje, zakaj se Agrokorju z nakupom mudi, kar je vtis, ki prevladuje v Sloveniji. Po njegovih besedah proces prodaje traja že "nekaj časa". Na vprašanje, ali ni rok plačila kupnine enega leta nekoliko predolg, pa je odgovoril, da ta pogoj iz pogodbe predstavlja zagotovilo prodajalcem, da bo cena veljala leto dni. Pričakuje, da bo izplačilo izvedeno prej, in sicer ko bodo izpolnjene vse obveznosti do Agencije za tržno konkurenčnost in opravljen delni skupni pregled.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje