Cena Mercatorja se je znižala osmič zapored, na 33.100 tolarjev. Foto: RTV SLO
Cena Mercatorja se je znižala osmič zapored, na 33.100 tolarjev. Foto: RTV SLO
Naftno črpališče
Rahlo umirjanje cen nafte je evropske delniške trge obrnilo navzgor. Foto: EPA

V enem od poslov je bila cena Mercatorja, katerega tečaj se je znižal osmič zapored, vsega 33.100 (-4,2 odstotka). To se ni zgodilo že leto in pol. Večina poslov je bila sicer sklenjena pri 34 tisoč SIT.

Istrabenz je izgubil 0,3, Petrol 0,5, Luka, Sava in Intereuropa pa skoraj odstotek. Največ prometa - 156 milijonov SIT (od tega polovica v rednem trgovanju) - je bilo opravljenega s Krko, ki je simbolično dražja. Padanje Gorenja se je ustavilo in te delnice so sredino trgovanje končale s skoraj polodstotnim plusom.

Na prostem trgu, kjer je bil promet izjemno nizek, je za 25 odstotkov porasel tečaj Agrokombinata Maribor. Ob šestih poslih je Pom-invest postavil nov rekord 1.165 SIT (+5 odstotkov). Odstotek dražja sta Infond id (dan je končal pri 2.325 SIT) in KD holding. Juteks je cenejši za odstotek.

Slovenski borzni indeks se je znižal za pol odstotka in je nov enoletni minimum "našel" pri 4.451 točkah. Indeks PIX (4.152 točk), ki je prejšnje dni izgubljal še več kot SBI20, se tokrat praktično ni spremenil.

Mednarodni trgi so si hitro opomogli
Padec nafte pod 60 dolarjev, visoka stopnja zaupanja ameriških potrošnikov in znaki konsolidacije v telekomunikacijskem sektorju so evropskim delniškim trgom po dveh negativnih dneh pomagali do pozitivnega zaključka. Vseevropski delniški indeks FTSEurofirst 300 se je povzpel za 0,86 odstotka, na 1,140 točk, s čimer je odstotek oddaljen od četrtkovega triletnega vrha.

Skoraj štiriodstotni padec nafte (v ZDA na 58,20 dolarja) je navdušil tudi borznike na Wall Streetu, čeprav se zavedajo, da bi bila lahko nafta kaj hitro spet rekordno draga. Nekateri omenjajo celo ceno 100 dolarjev za sod. Indeksa Dow Jones (10.405 točk) in Nasdaq (2.069) sta torkovo trgovanje končala z več kot enoodstotnim pribitkom.

Delnicam je pomagal tudi indeks zaupanja ameriških potrošnikov, ki je z majskih 103,1 porasel na junijskih 105,8, kar je največ v zadnjih treh letih. Vsekakor spodbudno, glede na to, da potrošnik v ZDA prispeva dve tretjini h gospodarski rasti. Podatek je spodbudil tudi dolar, tako da je evro padel na dobrih 1,20 dolarja.