OECD meni, da je znižanje obresti potrebno zaradi negativnih inflacijskih smernic, slabega notranjega povpraševanje in pritiskov na evro.
Predsednik Evropske centralne banke Jean-Claude Trichet se je že odzval na zahtevo in dejal, da znižanje obrestnih mer ne pride v poštev, saj bi to poslabšalo razmere v evroobmočju.
V OECD-ju so znižali napoved gospodarske rasti v evroobmočju za letos, na 1,2 odstotka, medtem ko je bila v lanskem poročilu predvidena še 1,9-odstotna rast.
V prihodnjem letu naj bi bila gospodarska rast v evroobmočju dveodstotna, kar je prav tako manj kot v jesenskem poročilu, v katerem je za prihodnje leto predvidela 2,5-odstotno rast.
OECD je pojasnil, da na šibko gospodarsko rast najbolj vplivajo visoke cene nafte in visok tečaj evra. V 30 državah članicah organizacije naj bi se gospodarska rast s prvotno napovedanih 2,9 odstotka znižala na 2,6 odstotka, prihodnje leto pa naj bi se zvišala na 2,8 odstotka.
Največjo gospodarska rast bodo zabeležile ZDA in azijske države, evropsko gospodarstvo pa bo še naprej šibko in negotovo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje