V enem letu so se v povprečju najizraziteje podražile alkoholne pijače in tobak, in sicer za 9,6 odstotka. Tobak se je v povprečju podražil za 12,3 odstotka, alkoholne pijača pa za 5,3 odstotka. Sledile so cene gostinskih in nastanitvenih storitev, ki so zabeležile 9,1-odstotno rast; gostinske storitve so se v povprečju na letni ravni podražile za 12,2 odstotka, nastanitvene storitve pa za 0,6 odstotka.
Dražje izobraževanje
Izobraževanje se je v povprečju podražilo za 4,8 odstotka, k čemur so najbolj vplivale višje cene predšolskega izobraževanja (za 9,3 odstotka) in izobraževalnih tečajev (za 2,8 odstotka).
Dražja hrana
Hrana in brezalkoholne pijače so na letni ravni zabeležile 4,3-odstotno rast cen; v letu dni se je zelenjava v povprečju podražila za 12,9 odstotka), sveže in predelano meso za 6,1 odstotka in brezalkoholne pijače za 4,7 odstotka.
Cenejši mestni prevoz, cenejši avtomobili
Cene v skupini prevoz so se v letu dni v povprečju zvišale za 3,9 odstotka (goriva in maziva so se podražila za 16,6 odstotka, rezervni deli za 4,8 odstotka), letalski potniški prevoz za 2,1 odstotka, medtem ko se je cestni potniški prevoz pocenil za 10,2 odstotka, osebni avtomobili pa za 4,9 odstotka) ter raznovrstnega blaga in storitev za 3,1 odstotka (zdravstveno zavarovanje se je podražilo za 11,1 odstotka, cene storitev socialnega varstva pa za 5,8 odstotka).
V letu dni so se zvišale tudi cene v skupinah stanovanje (za 2,7 odstotka), zdravje (za 0,3 odstotka) ter rekreacija in kultura (za 0,1 odstotka).
Cenejše obleke in telefonija
Medtem so se v letu dni znižale cene v skupinah komunikacije (za 1,6 odstotka), obleka in obutev (za 1,5 odstotka) ter stanovanjska oprema (za 0,8 odstotka).
Od lanskega do letošnjega oktobra se je blago v povprečju podražilo za 3,1 odstotka, storitve pa za dva odstotka. Blago dnevne porabe se je podražilo za 5,9 odstotka, medtem ko se je trajno in poltrajno blago pocenilo za 3,5 oz. 1,7 odstotka.
Oktobra so se v primerjavi s septembrom cene življenjskih potrebščin zvišale za 0,1 odstotka. Oktobra je bil po ugotovitvah statistikov še vedno opazen vpliv menjave kolekcij po trgovinah. Oblačila so bila namreč v povprečju dražja za 10,1 odstotka, obutev pa za 7,4 odstotka - to je k mesečni inflaciji prispevalo 0,6 odstotne točke.
Zaradi letošnjega tretjega dviga trošarin za tobačne izdelke so se cene cigaret oktobra zvišale za 6,6 odstotka, kar je je skupno rast cen zvišalo za 0,2 odstotne točke.
V skupini hrana in brezalkoholne pijače se je sadje podražilo za 2,9 odstotka, sveže in predelano meso pa za 2,5 odstotka - višje cene mesa so k skupni inflaciji prispevale 0,1 odstotne točke.
Skupno rast cen so za 0,3 odstotne točke znižale cene v skupini rekreacija in kultura; v tej skupini so se počitnice v paketu pocenile za 6,5 odstotka, storitve za rekreacijo in kulturo pa za 4,4 odstotka.
Na znižanje skupne rasti cen so vplivale tudi nižje cene goriv in energije (prav tako za 0,3 odstotne točke); najbolj se je pocenil plin (za 9,3 odstotka), sledili so daljinska energija (za 3,8 odstotka), trda goriva (za 3,7 odstotka) in tekoča goriva (za 1,6 odstotka). Pogonska goriva so se pocenila za odstotek.
Druge oktobrske pocenitve so skupno rast cen znižale še za 0,2 odstotne točke.
Blago se je oktobra na mesečni ravni podražilo za 0,8 odstotka, medtem ko so se storitve pocenile za 1,2 odstotka. Poltrajno blago se je podražilo za 5,9 odstotka, trajnega blago se je pocenilo za 0,6 odstotka, medtem ko se cene blaga dnevne porabe v povprečju niso spremenile.
Povprečna letna inflacija, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavo rasti cen v EU, je bila oktobra 2,7-odstotna.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje