Evropska centralna banka je tako samo v pol leta ključno obrestno mero znižala za več kot polovico. Najvišja, 4,25-odstotna, je bila julija lani, od oktobra pa vztrajno pada, podobno pa se je gibal tudi 6-mesečni euribor. Kljub padanju euribora in ključne obrestne mere pa se za gospodarstvo in prebivalstvo obrestne mere ne znižujejo enako hitro, za kar so krive predvsem neučinkovite banke, poroča TV Slovenija.
Ekonomist Bogomir Kovač je pojasnil, da so tam, kjer so banke neučinkovite, pribitki višji oziroma obrestne mere tam višje. Zaradi tega so krediti dražji oziroma je domač denar dražji.
Posojila bodo v prihodnje cenejša
Znižanje obrestnih mer so že začutili nekateri posojilojemalci, ki odplačujejo nižje mesečne obroke. Na primer, če je stranka januarja lani v NLB-ju, kjer obrestno mero sproti prilagajajo, najela 50.000 evrov stanovanjskega kredita, posojilo vezala na 6-mesečni euribor, z 10-letno odplačilno dobo, je bil mesečni obrok julija visok 600 evrov, januarja letos pa skoraj 50 evrov nižji.
Znižanje svojih obrestnih mer so napovedale tudi druge banke. Posojilojemalci pri NKBM-u lahko nižje obroke pričakujejo marca, v SKB-ju in Abanki pa aprila.
Država pa s subvencioniranjem obrestnih mer, z izdajanjem obveznic in z dodatnimi poroštvi bankam še dodatno spodbuja posojilno dejavnost. Ali bodo posojila zato cenejša? Kovač odgovarja, da računajo, da bodo banke znižale svoje marže, kar pomeni, da bodo krediti za potrošnike in podjetja, zlasti mala in srednja, v prihodnje cenejši.
A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje