"Ker moramo konsolidirati javne finance, neuveljavitev pokojninske reforme pomeni, da bo prišlo do izrinjanja drugih izdatkov. To bo pomenilo manj investicij, na področju plač in zaposlovanja pa zaostritev sedanjih ukrepov," je povedal prvi mož Urada vlade za makroekonomske analize in razvoj (Umar).
Vasle je prepričan, da so spremembe sistemov socialne zaščite glede na demografske spremembe, ki so se že zgodile, predvsem zaradi pričakovanega staranja prebivalstva, nujne.
Intervencijski zakon pa je po njegovem pojasnilu le kratkoročen ukrep za ohranjanje primanjkljaja v predvidenih okvirih, ki ne more nadomestiti sistemskih sprememb.
Za ureditev javnofinančnega stanja se bo vlada tako daj morala spopasti predvsem z odhodki. "Na strani prihodkov so možnosti precej omejene, mednarodne primerjave pa kažejo, da bi bile spremembe smiselne predvsem pri širjenju davčne osnove (npr. študentsko delo) in pri davkih na nepremičnine," je pojasnil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje