Okrog 120 milijard dolarjev visok dolg bodo odpisovali v treh stopnjah. Dokončni dogovor o odpisu dolga bodo sicer oblikovali šele v torek prihodnji teden.
S tem naj bi se končal spor med ZDA in Francijo o tem, koliko dolga naj upniki odpišejo. Dogovor bi bil tudi osnova za druge upnike, tako arabske države (Savdska Arabija, Kuvajt) kot tudi države vzhodne Evrope.
Pariški klub je neformalna skupina držav kreditodajalk, v kateri naj bi te oblikovale trajne rešitve za države dolžnice, ki ne morejo vračati dolga. V klubu je 19 stalnih članic iz Evropske unije ter Rusija in ZDA.
Šibek dolar pomeni drag evro
Na zasedanju finančnih ministrov in guvernerjev centralnih bank so v nadaljevanju govorili tudi o padanju vrednosti dolarja.
ZDA so namreč naklonjene šibkemu dolarju, saj to krepi domači izvoz in pomaga pri zmanjševanju primanjkljaja. Nemški kancler Gerhard Schröder je Evropsko centralno banko in druge centralne banke ob tem pozval, naj ukrepajo, vendar so udeleženci srečanja to možnost zavrnili.
Ostrejši boj proti davčnim utajam
Skupina G-20 je sklenila še načelen dogovor o okrepitvi boja proti davčnim utajam s pomočjo boljše izmenjave informacij, govorili pa so tudi o cenah nafte na svetovnih trgih in možnosti za manjšo porabo ob hkratni visoki rasti.
Pri tem je največji problem Kitajska, ki ima sicer visoko rast, hkrati pa porabi ogromno energije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje