Foto:
Foto:
Indeksi na svetovnih borzah gredo le počasi navzgor.

Še najprometnejša je bila Krka (77 milijonov SIT), ki je dražja za 0,1 odstotka. Mercator, Petrol in Istrabenz so pridobili tretjino odstotka.

Pri omenjenih papirjih ni bilo večjega kupca ali prodajalca, le pri Mercatorju (zadnji posli: 41.300 SIT) nekoliko izstopa Bank Austria. Skoraj odstotek dražje so Savine delnice.

Delnice Luke Koper in Intereurope (oboje naj bi bile po mnenju analitikov precenjene), so cenejše za četrt odstotka, Gorenja za 0,4 odstotka, Merkurja, Žita in Pivovarne Laško pa za okrog 0,7 odstotka. Cena Pivovarne Laško se je med trgovanjem spustila na 7.800 SIT, konec pa je bil mnogo boljši (7.980 SIT). Terme Čatež so dražje za 2,6 odstotka, vendar je lastnika zamenjalo le 17 delnic.

Skupni promet je dosegel le 1,2 milijarde SIT, od česar skoraj pol milijarde odpade na id Triglav, kjer je Ilirika prijavila aplikacijski sveženj v višini stotih lotov. Enotni tečaj Triglava je simbolično zrasel, vendar dovolj, da je spet nad 3.900 SIT.

Med investicijskimi družbami je najbolj, za odstotek, padel id Infond. En posel je bil sklenjen le pri 2.710 SIT, kar je 1,8 odstotka v minusu. Okrog odstotek nižji so tudi enotni tečaji ida Maksime, obeh holdingov Zvon in Juteksa.

Slovenskemu borznemu indeksu (5.062 točk) se je za las uspelo izogniti minusu. Indeks PIX (4.637 točk) je izgubil četrt odstotka.

Cisco niti navdušil niti razočaral
Londonski delniški indeks FTSE 100 bo imel očitno kar precej težav s psihološko mejo 5.000 točk. Sredino dopoldne je bilo malce negotovo, najbolj, za 2,5 odstotka, pa so se pocenile delnice Shella. Tudi v Frankfurtu ne gre več navzgor. Evropa je sicer torek končala malenkost višje, v ospredju pa so bile delnice podjetij UBS in BP, ki so se precej podražile.

Podobno je v ZDA - po odličnem prejšnjem tednu se je rast ustavila. Indeksa Dow Jones (10.724) in Nasdaq (2.086 točk) sta v torek pridobila le nekaj malega. Dobro se je odrezal Intel, ki se je podražil za dva odstotka. Po zaprtju trga je Cisco sporočil rezultate poslovanja v drugem poslovnem četrtletju, ki so bili le delno v skladu z napovedmi. Rast prodaje, na primer, ni dosegla pričakovanj.

Vrednost evra je 1,28 dolarja. Nafta je v torek padla najnižje v zadnjem mesecu dni (ameriška lahka nafta pod 45 dolarjev za sod), nato pa se malce podražila.