Borza Nasdaq, na kateri trgujejo zlasti s tehnološkimi delnicami, je zadnji teden v povprečju pridobila dober odstotek. Foto: MMC RTV SLO
Borza Nasdaq, na kateri trgujejo zlasti s tehnološkimi delnicami, je zadnji teden v povprečju pridobila dober odstotek. Foto: MMC RTV SLO
Cene nafte so se končno začele zniževati, kar bodo v torek občutili tudi slovenski vozniki. Cene goriv se bodo gotovo znižale. Foto: Reuters
Skupina Petrol je imela ob polletju za tretjino višji čisti dobiček. Foto: MMC RTV SLO

Zaupanje potrošnikov se je v ZDA julija povzpelo, potem ko je mesec prej doseglo 28-letno dno. Junijska prodaja novih stanovanj ni bila tako slaba, kot so pričakovali. Poleg tega se je cena nafte spustila pod 124 dolarjev, kjer je bila nazadnje na začetku junija. Delniški indeks Dow Jones (11.370 točk) je posledično v petek pridobil 0,2 odstotka, vendar na tedenski ravni (zlasti zaradi 2,5-odstotnega padca v četrtek) izgubil nekaj več kot odstotek.

Wachovio zapustil prvi finančnik
Finančne delnice še vedno niso prava naložba za vlagatelje s slabimi živci. Trg je sicer pozitivno sprejel vladni načrt o rešitvi največjih hipoterkarnih bank Fannie Mae in Freddie Mac, vendar se vsi bojijo, da bodo iz bančnega sektorja še naprej prihajale zaskrbljujoče novice. Delnice četrte največje ameriške banke Wachocia so v petek padle za 7,6 odstotka, potem ko je odstopil finančni direktor.

Evropa v tem tednu pridobila več kot odstotek
Več dobrih novic je ponudil tehnološki sektor. Juniper Networks sporoča, da je povpraševanje po omrežni opremi veliko, zato je zvišal načrte o celoletnem dobičku. Delnice so v petek porasle za skoraj 18 odstotkov in pomagale indeksu Nasdaq (2.310 točk) k več kot enoodstotnemu dnevnemu in tudi tedenskemu pribitku. Vseevropski FTSEurofirst 300 je zadnji teden prav tako pridobil več kot odstotek. Pozavarovalnica Munich Re je v petek razočarala z znižanjem napovedi letošnjega dobička.

Cena nafte v nekaj mesecih pod 100 dolarji?
Nafta, ki je 11. julija presegla 147 dolarjev, je zdrsnila na 123,26 dolarja. Hedge skladi, ki so letos stavili na rast nafte in "shortali" (prodajali na kratko in s tem stavili na padec) finančne papirje, so zdaj obrnili ploščo, zlasti zaradi pričakovanj, da bo povpraševanje po nafti na račun težav svetovnega gospodarstva nižje. Pri investicijski banki Lehman Brothers menijo, da smo vrh že videli in da naj bi cena nafte do konca prvega četrtletja 2009 padla na okrog 90 dolarjev.

Beograd še vedno več kot 50 odstotkov pod rekordom
Slovenski borzni indeks (7.635 točk), ki vedno bolj sledi gibanjem indeksov na razvitih borzah, je v zadnjih petih dneh pridobil 200 točk oziroma 2,7 odstotka. Petrol je objavil spodbudne polletne rezultate (dobiček je višji za tretjino), verjetno bo v sredo z dobičkom razveselila tudi novomeška Krka. Na trgih nekdanje Jugoslavije še vedno ni preobrata. Karadžićevo prijetje je na borzi v Beogradu povzročilo le enodneven (dvoodstoten) porast indeksa Belex, ki je še vedno dobrih 50 odstotkov pod rekordom iz lanskega maja.

T. O.