Najbolj se je podražil promet, predvsem zaradi višjih cen goriva. Foto: Reuters
Najbolj se je podražil promet, predvsem zaradi višjih cen goriva. Foto: Reuters
Inflacija je v deflacijo prešla lanskega julija. Foto: Surs
Deflacija na mesečni ravni je bila v območju z evrom 0,8-odstotna. Foto: EPA
Po mesecih deflacije spet inflacija

Najbolj se je podražil prevoz, in sicer za 2,1 odstotka, za 0,6 odstotne točke manj so se povišale cene v rekreaciji in kulturi, dražje pa so tudi storitve, izobraževanje, obleka, obutev, stanovanja in zdravstvene storitve.

Pri prevozu je najbolj na splošni dvig cen vplivala sedemodstotna podražitev goriv in 4,2-odstotna podražitev letalskih prevozov.

Najbolj so se pocenile telekomunikacije
Največje pocenitve je bilo v zadnjem mesecu opaziti na področju telekomunikacij, povrečno so cene nižje za 1,4 odstotka, za 0,7 odsototka pa je cenejša tudi hrana. Najbolj so se cene znižale kruhu in žitnim izdelkom, medtem ko so se ribe podražile.

Višja je tudi inflacija na letni ravni, ta zdaj znaša 2,1 odstotka. Toliko je znašala tudi na koncu leta, medtem ko je bila lanskega februarja kar 6,8-odstotna.

Na letni ravni najdražje zdravstvo
A tudi ta mesec je glede na letno rast cen na prvem mestu zdravje, kjer so se cene v letu dni zvišale z skoraj deset odstotkov. Na drugem mestu je s 6,7 odstotka stanovanjska oprema, za 0,4 odstotne točke manj pa so se v enem letu podražile gostinske in nastanitvene storitve.

Če rast cen merimo s hramoniziranim indeksom cen življenskih potrebščin, ta v februarju znaša 0,6 odstotka.

Prekinitev padanja infalcije le začasna
Po besedah direktorja Urada za makroekonomske analize Boštjana Vasleta je k inflaciji prispevalo tudi zviševanje trošarin, dodaja pa, da je prekinitev padanja infalcije le začasen pojav, saj so ključni dejavniki, ki so lani pripomogli k hitremu večanju inflacije, letos umirjeni.

V EU-ju inflacija še nižja
Janurska inflacija na ravni Evropske unije je bila 1,7-odstotna, kar je za pol odstotne točke manj kot decembra. Tudi inflacija na letni ravni je nižja in znaša 1,1 odstotka, s tem pa je dosegla najnižjo raven po juliju 1999. Povprečno se je stopnja inflacije od lanskega do letošnjega januarja znižala 3,5 odstotka.

Deflacija na mesečni ravni je bila januarja v območju z evrom 0,8-odstotna, v območju brez evra pa 0,6-odstotna.

Najvišja inflacija v Litvi
Najvišjo povprečno stopnjo inflacije imajo v Latviji in sega kar do 14,7 odstotka, z 11,4 odstotka ji sledi Bolgarija, v Litvi pa imajo 11-odstotno povprečno stopnjo inflacije. Najnižja stopnja je na Nizozemskem (2,2 odstoka), na Protugalskem (2,4 odstotka) in v Nemčiji (2,6 odstotka). Slovenija je imela povprečno 5,1-odstotno stopnjo.

Na letni ravni so se najbolj zvišale cene alkohola in tobačnih izdelkov, stanovanj in nastanitvenih storitev, najbolj pa so se znižale cene prevoza, komunikacij in oblačil.

Takšna inflacija povečuje manevrski prostor za ECB-jevo zniževanje obrestne mere. Pričakuje se, da jo bodo z dveh odstotkov znižali na rekdorno nizek odstotek in pol.

S. Z.

Po mesecih deflacije spet inflacija