"Danes smo na srečanju podpornikov sprejeli sklep, da pripravimo ustanovne akte za zadrugo in vzpostavimo spletno stran, na kateri konkretno ustanavljanje zadruge predstavimo potrošnikom, zaposlenim in dobaviteljem," je po srečanju podpornikov v Ljubljani pojasnil generalni sekretar Slovenskega foruma socialnega podjetništva Tadej Slapnik.
Prihodnji teden pa bodo podporniki pripravili posvet, na katerega bodo povabili domače in tuje ugledne ekonomiste ter strokovnjake s področja zadružništva. Iniciativo je namreč po besedah Slapnika treba s pomočjo strokovnjakov nadgraditi na obeh omenjenih področjih.
Pobudniki alternativnega odkupa ob tem upajo, da prodaje Mercatorja hrvaškemu Agrokorju do postavljenega roka, 30. junija, ne bo in da bodo lahko materializirali svojo alternativo.
"Če ne bo tako, bomo našo iniciativo nadaljevali, v tem primeru z ustanovitvijo potrošniške kooperative," je napovedal Slapnik. Kooperativa naj bi neposredno povezala slovenske potrošnike in dobavitelje z namenom zagotoviti kakovostno in cenovno dostopno hrano in izdelke.
Nekoliko pozne alternative
V Slovenskem forumu socialnega podjetništva se sicer zavedajo, da so z alternativo za Mercator nekoliko pozni.
O tem so sicer prvič razmišljali že spomladi leta 2012, ko so se v Španiji seznanili z modelom tamkajšnje potrošniško-delavske kooperative Eroski. Vendar pa so takrat od zadeve odstopili, predvsem zaradi nezainteresiranosti španskih partnerjev, ki naj bi v procesu sodelovali.
V postopku prodaje Mercatorja se je po besedah Slapnika "z vsakim mesecem v javnosti našlo več argumentov, zakaj ta prodaja ni dobra". V forumu pa so se osredotočili predvsem na delovna mesta, sicer pa je trenutno cena največjega slovenskega trgovca "najnižja mogoča" in je tudi alternativni odkup zato zdaj najdostopnejši, je pojasnil Slapnik.
Glede sodelovanja politike Slapnik poudarja, da so največje upnice Mercatorja banke, ki so bile pred kratkim dokapitalizirane z državnimi sredstvi.
"Pričakujemo, da bi vsaka odgovorna politika nanje vplivala tako, da bi ta nakup videle kot veliko bolj trajnostni od siceršnjih špekulativnih nakupov," poudarja Slapnik. Prvi sogovorniki pa bodo zagotovo ministri, ki bodo mesta zasedli po predčasnih državnozborskih volitvah. V forumu pa bodo tudi vse politične stranke, ki nastopajo na volitvah, pozvali, da se do pobude opredelijo v desetih dneh.
Peticija je že v obtoku
Podpornike pobude za alternativni odkup in preoblikovanje Mercatorja je trenutno mogoče podpreti kot peticijo. Tisti, ki bodo nakazali, da želijo sodelovati tudi kot člani zadruge, pa bodo vabljeni na njeno ustanovno skupščino.
V prvem koraku bodo sicer med zadružniki nabirali množično podporo, zato bodo vložki simbolični in bodo, če bo postopek ustavljen, v celoti povrnjeni. Če bo v tej fazi odziv zadosten, pa se bo v naslednjih korakih lahko ponovno vsak deležnik odločil, ali bo pri dokapitalizaciji svojega deleža sodeloval ali ne.
Vlada o usodi Mercatorja v četrtek
Vlada bo sicer o prodaji Mercatorja znova razpravljala na četrtkovi seji. "Glede na do zdaj dane izjave ministrov za kmetijstvo in gospodarstvo si težko predstavljam, da bi ta vlada lahko podprla prodajo," je poudaril Slapnik, "razen če je tu še kakšna druga zgodba, za katero Slovenija ne ve".
Pobudniki alternativnega odkupa Mercatorja tako pričakujejo, da bo vlada jasno izrazila negativno stališče in prodajo preprečila ter omogočila novi vladi, da do tega postopka pristopi bolj proaktivno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje